Odebrecht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odebrecht
Ilustracja
Państwo  Brazylia
Siedziba Salvador
Data założenia 1944
Forma prawna Spółka prywatna
brak współrzędnych
Strona internetowa

Odebrecht – brazylijski konglomerat, działający m.in. w branży budowlanej i konstrukcyjnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1944 roku przez potomka niemieckich emigrantów Norberto Odebrechta (1920-2014)[1]. Początkowo działała jako przedsiębiorstwo budowlane w Salvadorze i jego okolicach, potem stopniowo poszerzała obszar działania.

W 1953 nawiązała współpracę z Petrobrasem, budując m.in. rurociąg Catu-Candeias. W latach 70. i 80. XX wieku rządząca w Brazylii dyktatura wojskowa inwestowała w projekty infrastrukturalne w wielkiej skali, co miało zapewnić rozwój gospodarczy. Umożliwiło to ekspansję Odebrechtu, który uczestniczył m.in. w budowie dróg prowadzących przez Andy oraz przez Amazonię, elektrowni wodnych, budynków użyteczności publicznej.

W 1979 roku firma zaczęła dywersyfikować źródła przychodów, tworząc spółkę Odebrecht Perfurações Ltda, która nabyła 1/3 udziałów w petrochemicznym przedsiębiorstwie Companhia Petroquímica Camaçari. Rozpoczęła się także międzynarodowa ekspansja spółki, która zaczęła realizować projekty w innych krajach Ameryki Południowej, a także Angoli, Portugalii oraz USA.

W 2002 roku działające w branży chemicznej spółki zależne Odebrechtu zostały skonsolidowane i powstała firma Braskem, której głównymi udziałowcami pozostali Odebrecht oraz Petrobras.

W 1998 roku Norberto Odebrecht zrezygnował z kierowania firmą na rzecz swojego syna Emilio. W 2012 roku majątek rodziny Oderbrecht szacowany był na 8 mld reali (4,5 mld dolarów), co dawało im 8. pozycję na liście najbogatszych Brazylijczyków[2].

Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w Brazylii w 2014 roku, Odebrecht utworzył konsorcjum, które uczestniczyło w budowie czterech stadionów przygotowywanych na tę imprezę.

Afera korupcyjna[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku w Brazylii rozpoczęło się śledztwo, określane jako Operacja Lava Jato, dotyczące przyjmowania łapówek przez urzędników Petrobrasu. W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że w ramach Odebrechtu funkcjonował specjalny ukryty departament zajmujący się przekazywaniem pieniędzy urzędnikom decydującym o przyznawaniu kontraktów, a także przekazywaniem środków na kampanię wyborcze polityków w 10 krajach, w tym Argentynie, Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Wenezueli[3].

W 2015 prezes firmy Marcelo Odebrecht (wnuk założyciela) został aresztowany, a 8 marca 2016 skazany na 19 lat więzienia za korupcję[4]. Firma została ukarana kwotą 2,6 mld dolarów[5]. Marcelo Odebrecht, a także 76 innych przedstawicieli kierownictwa firmy wyraziło chęć współpracy ze śledczymi. Ich zeznania doprowadziły m.in. do skazania wiceprezydenta Ekwadoru, Jorge Glasa, na sześć lat więzienia, a także do próby odwołania ze stanowiska prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczynskiego[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]