OhmyNews

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OhmyNews
오마이뉴스
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Korea Południowa

Pierwszy numer

22 lutego 2000

Redaktor naczelny

Oh Yeon Ho

Strona internetowa

OhmyNews (kor. 오마이뉴스) – południowokoreański dziennik internetowy założony przez Oh Yeon Ho 22 lutego 2000 r. Motto dziennika brzmi: „Każdy obywatel jest reporterem”.

Portal OhmyNews uważany jest za pioniera internetowego dziennikarstwa obywatelskiego. Był pierwszym, który przyjmował artykuły od swoich czytelników, wprowadzając zasadę open source do internetowego dziennikarstwa.

Obecnie około 20 proc. tekstów zamieszczanych przez dziennik wychodzi spod ręki 55-osobowej redakcji. Większość piszą sami czytelnicy, nazywani przez obywatelskimi dziennikarzami (ang. citizen reporters). Chociaż w początkach działania portalu było ich zaledwie kilkuset, OhmyNews podaje, że jest ich obecnie 41 tys. Za najlepsze teksty autorzy otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 50 USD.

W grudniu 2002 r. portal wpłynął na wynik wyborów prezydenckich w Korei Płd. przyczyniając się do zwycięstwa Roh Moo Hyuna. Polityk odwdzięczył się udzialając portalowi pierwszego wywiadu po elekcji.

OhmyNews ma również wersję w języku angielskim, którą współtworzą obywatelscy reporterzy z całego świata. Pod koniec sierpnia 2006 r. otwarto japońską wersję OhmyNews.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]