Olszóweczka szerokoblaszkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Olszóweczka szerokoblaszkowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

podziemniczkowate

Rodzaj

olszóweczka

Gatunek

olszóweczka szerokoblaszkowa

Nazwa systematyczna
Naucoria scolecina (Fr.) Quél.
Mém. Soc. Émul. Montbéliard, Sér. 2 5: 438 (1875)

Olszóweczka szerokoblaszkowa (Naucoria scolecina (Fr.) Quél.) – gatunek grzybów należący do rodziny podziemniczkowatych (Hymenogastraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Naucoria, Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1838 roku Elias Fries nadając mu nazwę Agaricus scolecinus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1875 roku Lucien Quélet[1].

Synonimy:

  • Agaricus scolecinus Fr. 1838
  • Alnicola badia Kühner 1926
  • Alnicola scolecina (Fr.) Romagn. 1944
  • Alnicola scolecina var. umbrina Singer 1978
  • Hylophila scolecina (Fr.) Quél. 1886
  • Naucoria phaea Maire 1937
  • Naucoria scolecina f. gracillima J.E. Lange 1938[2].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1–3 cm, w młodości stożkowaty, potem kolejno dzwonkowaty, wypukły i rozpostarty, zazwyczaj z małym garbkiem. Brzeg ostry, powierzchnia prawie naga. Jest silnie higrofaniczny; w stanie wilgotnym prześwitujący i prążkowany, o barwie od ciemnoczerwonej do orzechowobrązowej, w stanie suchym jasno czerwonobrązowy lub beżowo-brązowy[4].

Blaszki

Przyrośnięte do trzonu, szerokie, dość rzadkie, początkowo ochrowe, potem brązowe. Ostrza gładkie, miejscami płatkowate[4].

Trzon

Wysokość 2,5–8 cm, grubość 1–5 mm, cylindryczny, nieco rozszerzający się ku podstawie, elastyczny, początkowo pełny, potem pusty. Powierzchnia ciemnoczerwona pokryta białawymi włókienkami, po uszkodzeniu ciemniejąca[4].

Cechy mikroskopijne

Wysyp zarodników brązowy, zarodniki elipsoidalne, jasnożółte, o powierzchni słabo lub średnio szorstkiej, 8,7–13 × 5–7 µm[5]. Cheilocystydy butelkowate, z długim dziobem, często prawie główkowate, 30–55 × 5–10 µm, z szyjką o szerokości 2–4 µm. Kaulocystydy wąsko butelkowate, prawie główkowate[4].

Gatunki podobne

Podobna olszóweczka łuseczkowata (Naucoria subconspersa) rośnie na podobnych siedliskach, ale jest mniejsza i ma szydlaste cheilocystydy[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

W Europie olszóweczka szerokoblaszkowa jest szeroko rozprzestrzeniona. Podano jej występowanie także w stanie Waszyngton w USA[6]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano wiele stanowisk[3].

Saprotrof. Owocniki występują pojedynczo lub w małych grupkach w lasach i zaroślach pod olszami, w miejscach wilgotnych na ziemi, często wśród mchów. Pojawiają się od czerwca do listopada[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2019-05-10] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2019-05-10] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e Marcel Bon, Cle monographique des especes galero-naucorioides, „Documents Mycologiques”, 22 (84), 1991.
  5. B.J. Breitenbach, F. Kranzlin, Fungi of Switzerland. A contribution to the knowledge of the fungal flora of the Switzerland. Boletes and agarics Cortinariaceae 3rdt part, t. 5, 2000.
  6. Występowanie Naucoria scolecina na świecie (mapa) [online], Discover Life Maps [dostęp 2019-05-10].