Order Świętych Jerzego i Konstantyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Domowy św. Jerzego i św. Konstantyna
Awers
Awers
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

styczeń 1936

Powyżej

Order Zbawiciela

Równorzędne

Order Świętych Olgi i Zofii

Poniżej

Order Jerzego I

Królewski Order Świętych Jerzego i Konstantyna (Basilikon oikogenaiakon tagma ton agion Georgioy kai Konstantinoi) – drugie w kolejności greckie odznaczenie państwowe w latach 1936-1973, a następnie order domowy zdetronizowanego greckiego domu królewskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ustanowiony został w 1936 po powrocie na tron króla Jerzego II ku czci jego dziadka Jerzego I i ojca Konstantyna I i świętych, których imiona nosili obaj monarchowie.

Order przeznaczony był tylko dla mężczyzn, gdzie najwyższe klasy zarezerwowane dla książąt krwi panującego w Grecji domu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, niższe klasy mogły być nadawane za specjalne zasługi dla dynastii.

Order miał dwie kategorie – cywilną i wojskową, pięć klas według schematu Legii Honorowej oraz jako dodatkową klasę Wielki Łańcuch, zarezerwowany dla monarchy i innych głów państw.

  • Krzyż Wielki (‘Μεγαλόσταυρος’)
  • Wielki Krzyż Komandorski (‘Ανώτερος Ταξιάρχης’)
  • Krzyż Komandorski (‘Ταξιάρχης’)
  • Krzyż Złoty (‘Χρυσούς Σταυρός’)
  • Krzyż Srebrny (‘Αργυρούς Σταυρός’)

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu to biały krzyż łaciński z czerwonymi brzegami, z koronowanym monogramem założyciela "Γ" ("G") między ramionami, w awersie z wyobrażeniem św. Konstantyna i św. Heleny na tle niebieskiego krzyża greckiego w środkowym medalionie (otoczonym w najwyższych klasach lwami i sercami na pamiątkę przynależności domu greckiego do duńskiej dynastii Glücksburgów, przy niższych dewizą Jerzego I (zob.: Order Jerzego I), na rewersie z datą założenia "1936", oraz ośmiopromienna srebrna gwiazda dla I i II klasy nosząca awers krzyża orderowego. Wielki Łańcuch składa się na przemian ze lwów i serc, z dwugłowym orłem bizantyjskim jako człon centralny.

Order (oprócz IV klasy noszonej na agrafie na piersi), zawieszony jest na złotej koronie królewskiej, w przypadku klasy wojskowej posiadał miecze między ramionami.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Świętych Jerzego i Konstantyna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]