Order „Za wybitne zasługi” (Uzbekistan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order „Za wybitne zasługi”
Buyuk xizmatlari uchun
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

29 sierpnia 1996

Wielkość

średnica – 57 mm

Kruszec

złocone srebro

Wydano

121

Order „Za wybitne zasługi” (uzb. Buyuk xizmatlari uchun) – najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Uzbekistanu. Order został ustanowiony Ustawą Republiki Uzbekistanu z dnia 29 sierpnia 1996 nr 251-I[1]. W 2003 roku nastąpiły zmiany w statucie orderu.

Statut[edytuj | edytuj kod]

  1. Order „Za wybitne zasługi” nadawany jest obywatelom Republiki Uzbekistanu oraz obywatelom innych krajów za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauki i technologii, gospodarki i kultury, znaczący wkład w rozwój współpracy międzypaństwowej oraz realizację celów polityki krajowej i zagranicznej mający na celu umocnienie pozycji Uzbekistanu na arenie międzynarodowej.
  2. Nominowanie, nadawanie i wręczanie Orderu „Za wybitne zasługi” odbywa się w sposób określony w Ustawie Republiki Uzbekistanu o odznaczeniach państwowych.
  3. Osoby odznaczone Orderem „Za wybitne zasługi” otrzymują jednorazową nagrodę pieniężną w wysokości sześćdziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia lub nagrodę rzeczową o tej samej wartości. Osobom odznaczonym Orderem „Za wybitne zasługi” przysługują świadczenia określone przez prawo.
  4. Order „Za wybitne zasługi” jest przymocowany do wstążki i noszony na piersi.
  5. W przypadku nadawania Orderu „Za wybitne zasługi” pośmiertnie, order, dokument nadania oraz nagroda w gotówce są wręczane rodzinie odznaczonego[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Order „Za wybitne zasługi” jest wykonany ze stopu srebra próby 925 pokrytego złotem o grubości 0,25 mikrona[1].

Order ma kształt ośmioramiennej gwiazdy, której promienie na awersie są pokryte rubinową emalią. Pomiędzy promieniami znajdują się fasetowane koniczyny pokryte zieloną emalią. Odległość między przeciwległymi końcami gwiazdy wynosi 57 mm. W środku gwiazdy znajduje się okrąg, w którym na tle symbolicznie przedstawionego niebieskiego globusa widnieje złote przedstawienie terytorium Republiki Uzbekistanu. Średnica koła wzdłuż linii zewnętrznej wynosi 35 mm, wzdłuż linii wewnętrznej – 24 mm. Pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną linią okręgu, na białym, emaliowanym tle, w górnej części znajduje się złoty napis BUYUK XIZMATLARI UCHUN, wysokość liter wynosi 3 mm. Pomiędzy liniami okręgu w dolnej części przecinają się u nasady dwie zielone gałązki laurowe. Na rewersie znajduje się godło Uzbekistanu, a pod nim numer orderu wybity wklęsłą czcionką o wysokości 1 mm[1].

Order jest przymocowany do jedwabnej wstążki typu moiré za pomocą pierścienia i złoconego łącznika w kształcie ptaka Huma rozkładającego skrzydła na tle wschodzącego słońca. Wstążka składa się z pionowych pasów w kolorze czerwonym, błękitnym, białym i zielonym – barw narodowych Uzbekistanu[1].

Waga orderu wynosi 65 gramów[1].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]