Przejdź do zawartości

Flaga Uzbekistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Uzbekistanu
Oʻzbekiston davlat bayrogʻi
Flaga, bandera cywilna i państwowa
Flaga, bandera cywilna i państwowa
Informacje
W użyciu

Flaga oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

1:2

Wprowadzona

28 listopada 1991[1]

Flaga Uzbekistanu – jeden z symboli państwowych Uzbekistanu.

Historia i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Flaga składa się z trzech poziomych pasów: błękitnego, białego i zielonego, które są rozdzielone cienkimi czerwonymi liniami. Na błękitnym tle znajduje się półksiężyc i 12 gwiazd. Flaga została przyjęta 18 listopada 1991[1]. Zastąpiła ona używaną poprzednio flagę Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Błękit jest barwą narodów tureckich. Jest to także barwa Timura, który w XIV wieku stworzył i władał wielkim imperium środkowoazjatyckim ze stolicą w Samarkandzie. Kolor ten jest symbolem wiecznego nieba i ludzi jako jednego z fundamentalnych źródeł życia. Barwa biała oznacza pokój i tradycyjne uzbeckie życzenie bezpiecznej podróży oraz dążenie do czystości myśli i czynów. Zieleń to kolor natury, płodności i nowego życia, a także kolor islamu.

Czerwone paski reprezentują siły witalne wszystkich organizmów żywych, łącząc dobro i czystość idei z wiecznym niebem i działalnością na ziemi. Półksiężyc jest symbolem religii muzułmańskiej. Reprezentuje też nową republikę. Dwanaście gwiazd symbolizuje dwanaście miesięcy uzbeckiego kalendarza solarnego.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Alfred Znamierowski: Flagi świata: ilustrowany przewodnik. Warszawa: Horyzont, 2002, s. 44. ISBN 83-7311-410-6.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]