Order Naima Frashëriego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Naima Frashëriego
Urdhëri "Naim Frashëri"
Awers
Awers
Awers
Awers
Ustanowiono

18 stycznia 1965

Kruszec

złoto, srebro

Order Naima Frashëriego (alb. Urdhëri "Naim Frashëri") – odznaczenie państwowe Ludowej Republiki Albanii i Republiki Albanii ustanowione w 1965 przez prezydium Zgromadzenia Ludowego Albanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Naima Frashëriego został ustanowiony 18 stycznia 1965 przez prezydium Zgromadzenia Ludowego Albanii, na mocy dekretu 3943.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order Naima Frashëriego jest przyznawany za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Może być przyznawany Albańczykom oraz cudzoziemcom. Dzielił się na trzy klasy (na mocy ustawy 8113 z 28 marca 1996 występuje w dwóch kategoriach: złoty i srebrny)[1]. Do 1992 order przyznawało prezydium Zgromadzenia Ludowego, obecnie Prezydent Republiki Albanii. Wnioskodawcą może być ministerstwo edukacji i kultury, a także organizacje artystyczne.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką orderu jest szesnastokątna gwiazda z podobizną Naima Frashëriego (lewy profil), z gałązką oliwną i napisem NAIM FRASHERI. Rewers odznaki zawiera skrzyżowane ze sobą cztery atrybuty zawodów artystycznych – paletę, pióro, dłuto i harfę. Wstęga orderu jest czerwono-biała.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona prezydenta Albanii. [dostęp 2010-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-06)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]