Order Nilu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Nilu
Kiladate El Nile
Awers
Awers łańcucha orderu
Awers
Awers odznaki łańcucha orderu
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono 1915

Order Nilu (dial. egip. Kiladate El Nile) – najwyższe egipskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1915[1], pierwotnie nadawane za wybitne zasługi dla kraju, a obecnie za wybitne osiągnięcia dokonane w służbie publicznej.

Historia i zasady nadawania[edytuj]

Order Nilu został ustanowiony w 1915 przez sułtana Husajna Kāmila w celu nagradzania poddanych władcy oraz cudzoziemców za wybitne zasługi dla Egiptu. 18 czerwca 1953 odznaczenie zostało zmodyfikowane przez władze Arabskiej Republiki Egiptu. Jest przyznawane przede wszystkim głowom państwa i szefom rządu w uznaniu wybitnych osiągnięć dokonanych w służbie publicznej[1]. Prezydent Egiptu otrzymuje ex officio (z urzędu) Wielką Wstęgę Orderu z Łańcuchem.

Stopnie orderu[edytuj]

  • Łańcuch
  • Wielka Wstęga
  • Wielki Oficer
  • Komandor
  • Oficer
  • Kawaler

Od końca drugiej połowy XX w. notuje się nadania jedynie Wielkiej Wstęgi Orderu z Łańcuchem, stąd też powstało przypuszczenie, że niższe stopnie odznaczenia mogły zostać zniesione[1]. Brak jest jednak potwierdzających tę ewentualność wiarygodnych źródeł.

Insygnia[edytuj]

Odznakę orderu (wzór sprzed 1953) stanowi gwiazda o pięciu emaliowanych na biało ramionach, która jest nałożona na wykonaną z pozłacanego srebra gwiazdę utworzoną przez dziesięć wiązek promieni. Na środku gwiazdy białoramiennej znajduje się – otoczony wąskim pierścieniem – medalion z niebieskoemaliowanym, arabskim napisem, który w polskim przekładzie oznacza: „Pomyślność Egiptu pochodzi z Nilu, źródła jego dobrobytu i szczęścia”. Odznaka jest zawieszona na stylizowanej koronie.

Wstążki orderu są koloru ciemnoniebieskiego z umieszczonymi skrajnie, żółtymi bordiurami. Wstążka stopnia oficerskiego odznaczenia jest uzupełniona rozetką.

Odznaczenia dla Królestwa Egiptu były wytwarzane w kairskiej filii genewskiej firmy Lattes.

Baretki Orderu Nilu
EGY Order of the Nile - Grand Cordon BAR.png
Łańcuch
EGY Order of the Nile - Grand Cordon BAR.png
Wielka Wstęga
EGY Order of the Nile - Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
EGY Order of the Nile - Commander BAR.png
Komandor
EGY Order of the Nile - Officer BAR.png
Oficer
EGY Order of the Nile - Knight BAR.png
Kawaler

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Nilu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c medals.org.uk - Order of the Nile (ang.) [dostęp 2012-04-10]

Bibliografia[edytuj]