Order Zasługi Wojennej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Zasługi Wojennej
Орден За военна заслуга
Awers
Awers orderu I klasy i gwiazdy
Awers
Awers orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 maja 1900
Wielkość 75 mm (I klasa)
Kruszec złoto, srebro

Order Zasługi Wojennej (bułg. Орден За военна заслуга) – bułgarskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1900.

Historia[edytuj]

Order Zasługi Wojennej został ustanowiony 18 maja 1900 przez księcia Bułgarii Ferdynanda I[1]. W 1916, na pamiątkę zwycięstwa armii bułgarskiej nad wojskami serbskimi, król Ferdynand I do pierwszych pięciu klas orderu dodał, na wzór austriacki, wieniec laurowy. Order został zniesiony przez komunistów po upadku monarchii w 1946, jednak na emigracji nadal nadawał go król Symeon II. Obecnie order jest nadawany przez króla Bułgarów Symeona II, który jest jego wielkim mistrzem. W Republice Bułgarii order został odnowiony w 2004[2].

Zasady nadawania[edytuj]

Order Zasługi Wojennej jest przyznawany za wybitną służbę i zasługi w dziedzinie wojskowości, zarówno podczas wojny jak i pokoju[1]. Order dzieli się na sześć klas (w wersji prezydenckiej jedynie na trzy). W 1933 dodano Krzyż Wielki[2]. Ordery I, II i III klasy (wersja królewska) mogą być nadawane w wersji brylantowej, jako wyraz szczególnego uznania panującego wobec odznaczonego[1].

Opis odznaki[edytuj]

Odznaką Orderu Zasługi Wojennej (przyznawanego przez monarchię bułgarską i króla Symeona II) jest pozłacany srebrny krzyż pizański z czerwonej emalii. Pośrodku krzyża umieszczony jest medalion z czerwonej emalii ze stylizowanym monogramem Ferdynanda I i otoczką z zielonej emalii, na której znajduje się złoty napis po bułgarsku: ЗА ВОЕННА ЗАСЛУГА (Za zasługę wojenną). Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się dwa skrzyżowane złote miecze, a nad odznaką orderu znajduje się złota korona (odznaczenia V i VI klasy istnieją zarówno z koroną jak i bez)[3]. Na rewersie odznaki widnieje napis 2 АВГУСТЪ 1891 (2 sierpnia 1891) i bułgarski lew z saską tarczą herbową nawiązującą do kraju pochodzenia fundatora (Sachsen-Coburg-Gotha). Na orderze zachowana została data fundacji Orderu Zasługi Cywilnej, ponieważ Order Zasługi Wojennej był pomyślany jedynie jako wersja wojskowa tego pierwszego odznaczenia[1]. Widoczne jest zresztą podobieństwo graficzne obu orderów.

Wersja orderu przyznawanego przez prezydenta Bułgarii różni się nieznacznie od wersji królewskiej. Na awersie inicjał królewski został zastąpiony bułgarskim lwem, zaś na rewersie orderu, zamiast daty fundacji i godła Bułgarii, znajduje się przepaska w bułgarskich barwach narodowych i napis РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (Republika Bułgarii). Order w wersji prezydenckiej zwieńczony jest koroną, nieco różniącą się od tej sprzed 1946. Dla I klasy jest to korona złota, dla II srebrna, dla III brązowa[4].

Gwiazda orderu przysługuje odznaczonym orderem I i II klasy. Jest nią ośmioramienna gwiazda z czterema promienistymi ramionami z pozłacanego srebra ułożonymi na przemian z czterema ramionami ze srebra. Pośrodku gwiazdy znajduje się odznaka Orderu Zasługi Wojennej. Wstążka orderu ma kolor żółty z czarną i białą bordiurą wzdłuż obu brzegów.

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasługi Wojennej.

Przypisy

  1. a b c d Dimitri Romanoff: The Orders, Medals and History of the Kingdom of Bulgaria, s. 99.
  2. a b Portal króla Symeona II (bułg.) [dostęp 22 lipca 2010].
  3. Dimitri Romanoff: The Orders, Medals and History of the Kingdom of Bulgaria, s. 101.
  4. Odznaczenia Republiki Bułgarii (bułg.) [dostęp 22 lipca 2010].

Bibliografia[edytuj]

  • Dimitri Romanoff: The Orders, Medals and History of the Kingdom of Bulgaria, Balkan Heritage, Rungsted Kyst 1982. ISBN 87-981267-0-9.
  • Robert Werlich: Orders and Decorations of All Nations: Ancient and Modern, Civil and Military, Waszyngton 1965.

Linki zewnętrzne[edytuj]