Herb Bułgarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Bułgarii
Wersja z ustawy o herbie
Wersja z ustawy o herbie
Warianty
Wersja opisana w konstytucji
Wersja opisana w konstytucji
Nieoficjalna wersja mała herbu Bułgarii
Nieoficjalna wersja mała herbu Bułgarii
Informacje
Wprowadzono 1997
Dewiza Съединението прави силата
(Jedność daje siłę)

Herb Bułgarii symbolizuje jej niepodległość. Głównym elementem herbu tego kraju jest złoty lew w koronie, umieszczony na tle czerwonej tarczy. Tarczę heraldyczną wieńczy korona z pięcioma krzyżami i dodatkowym krzyżem na szczycie. Tarczę podtrzymują dwa wspięte, złote lwy w koronach zamkniętych spoglądające w stronę tarczy; stoją one na gałęziach dębu. U dołu znajduje się wstęga obramowana trzema kolorami narodowymi (zob. flaga Bułgarii), a na niej napis Съединението прави силата (bułg. "Jedność daje siłę"). Herb został przyjęty w 1997 roku, wzorowany jest na herbie państwowym z lat 1930-46.

Lew jest symbolem władzy, siły i odwagi. Wizerunek lwa używany był jeszcze w czasach tzw. pierwszego państwa bułgarskiego, jednak stosowanie tego symbolu jako godła kraju datuje się dopiero od XIV w.; najstarszy zachowany wizerunek lwa w tym charakterze pochodzi z roku 1420, t.j. z czasu, gdy Bułgaria utraciła niepodległość i znajdowała się pod władzą Turcji.

Trzy lwy w herbie Bułgarii nawiązują do trzech krajów, jakie istniały na terenach dzisiejszej Bułgarii: Mezji, Tracji i Macedonii.

Znajdująca się w herbie korona jest koroną używaną przez dynastię królewską Szyszmanowiczów - władców drugiej monarchii bułgarskiej (1185-1396), panujących w XIV w. - okresie największego rozkwitu kraju i szczytu politycznej potęgi. Użycie jej wizerunku w godle państwowym nawiązywać ma właśnie do tego okresu.

Godło Ludowej Republiki Bułgarii[edytuj | edytuj kod]

W okresie komunistycznym godło Bułgarii zostało pozbawione elementów monarchistycznych, uzupełniono je natomiast o typowe dla krajów socjalistycznych symbole: otaczające postać złotego lwa wieńce z kłosów, opasające je czerwone szarfy oraz znajdującą się między wierzchołkami wieńców czerwoną gwiazdę. Godło w tym okresie miało 3 wersje, różniące się pewnymi szczegółami. W wersji obowiązująca w latach 1944-1947 lew znajdował się na czerwonym tle, zaś wieniec z kłosów przepasany był wyłącznie czerwonymi szarfami. Po roku 1947 tło godła zastąpiono niebieskim, zaś obok czerwonej szarfy, symbolizującej ruch robotniczy, pojawiły się też szarfy w barwach narodowych Bułgarii. Wprowadzono też nowy element - złoty fragment koła zębatego, umieszczony pod lwem. Miało ono symbolizować przemysł. W obu tych wersjach na czerwonej szarfie znajdowała się data 9 IX 1944 (data powstania republiki ludowej). Po roku 1971 godło przeszło jeszcze jedną zmianę, tym razem drobną: datę 9 IX 1944 zastąpiono dwiema datami rocznymi : 681 i 1944. Miały to być dwie najważniejsze daty w historii narodu: pierwsza z nich to data rozpoczęcia podboju dzisiejszej Bułgarii przez Protobułgarów i powstania pierwszego państwa bułgarskiego, zaś druga - data rozpoczęcia budowy socjalizmu w kraju. Godło w tej wersji obowiązywało do 1990 r., potem zaprzestano jego używania. Przez kilka kolejnych lat, do roku 1997, Bułgaria nie posiadała oficjalnego godła.

W okresie powojennym godło socjalistycznej Bułgarii znajdowało się na fladze tego kraju.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]