Orsonwelles bellum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orsonwelles bellum
Hormiga, 2002
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

Araneomorphae

Rodzina

osnuwikowate

Podrodzina

Linyphiinae

Rodzaj

Orsonwelles

Gatunek

Orsonwelles bellum

Zasięg występowania
Mapa występowania

Orsonwelles bellumgatunek pająka z rodziny osnuwikowatych. Występuje endemicznie na Hawajach.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2002 roku przez Gustava Hormigę[1][2] na łamach Invertebrate Systematics. Opisu dokonano na podstawie trzech samic odłowionych w 1997 roku. Materiał typowy zdeponowano w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej. Epitet gatunkowy bellum oznacza po łacinie „wojna” i jest nawiązaniem do słuchowiska Wojna światów przygotowanego przez Orsona Wellesa, co wiąże się ze znalezieniem holotypu pod wieżą radiową[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samice osiągają od 10,54 do 11,97 mm długości ciała, z czego od 4,96 do 5,58 mm przypada na karapaks. Karapaks jest ciemnobrązowy lub szary z jasną przepaską podłużną. Wysokość nadustka wynosi od około 3,1-krotności średnicy oczu przednio-środkowych. Duże i masywne szczękoczułki mają 16 zębów na krawędzi przedniej oraz od 9 do 11 zębów na krawędzi tylnej. Zęby szczękoczułków rozmieszczone są szeregowo. Sternum jest brązowawe z przyciemnionymi brzegami. Jego kształt jest dłuższy niż szeroki z przedłużeniem między biodrami ostatniej pary. Podłużnie jajowata w zarysie opistosoma ma ubarwienie ciemnobrązowe lub szare z nielicznymi kropkami w częściach przednio-bocznych oraz jaśniejszymi znakami. Stożeczek jest duży, mięsisty i porośnięty szczecinkami[1].

Samica ma bardzo dużą, półtora raza dłuższą niż szerszą płytkę płciową, sięgającą niemal do kądziołków przędnych. Spermateki są małe i kuliste w kształcie[1].

Występowanie i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje endemicznie na wyspie Kauaʻi w archipelagu Hawajów. Ograniczony jest w swym zasięgu do góry Kahili. Spotykany był na rzędnych od 671 do 731 m n.p.m. Dorosłe samice obserwowano od grudnia do sierpnia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e G. Hormiga. Orsonwelles, a new genus of giant linyphiid spiders (Araneae) from the Hawaiian Islands. „Invertebrate Systematics”. 16 (3), s. 369–448, 2002. DOI: 10.1071/IT01026. 
  2. Norman I. Platnick: Gen. Orsonwelles Hormiga, 2002. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-03-10].