Osiedle 2 Pułku Lotniczego (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle 2 Pułku Lotniczego
Ilustracja
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle 2 Pułku Lotniczego
Osiedle 2 Pułku Lotniczego
Ziemia50°04′42″N 20°00′33″E/50,078333 20,009167

Osiedle 2 Pułku Lotniczego – osiedle Krakowa, imienia 2 Pułku Lotniczego, wchodzące w skład Dzielnicy XIV Czyżyny, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Od północy sąsiaduje z osiedlem Dywizjonu 303, od którego jest oddzielone pasem startowym dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny. Od południa osiedle ograniczone jest przez aleję Jana Pawła II, a od wschodu przez ul. Marii Dąbrowskiej. Ulica Mieczysława Medweckiego dzieli osiedle na dwie części: północną i południową.

Na osiedlu znajdują się m.in. Szkoła Podstawowa nr 155 im. św. Jadwigi Królowej, dwa przedszkola, dwa kościoły, urząd pocztowy.

W bezpośrednim pobliżu jest także: dworzec autobusowy "Czyżyny", Centrum Handlowe Carrefour Czyżyny, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej i Akademia Wychowania Fizycznego.

Na osiedlu znajduje się kilkadziesiąt bloków mieszkalnych, najwyższe mają około 50 metrów i 15 pięter. Większość powstała w czasach PRL. Pierwsze z nich zostały oddane do użytku w 1978 roku. Od 1995 roku powstają nowsze budynki, których inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyżyny”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]