Osiedle Górali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Górali
Ilustracja
Widok od strony Alei Róż.
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XVIII Nowa Huta
Poprzednia nazwa C-2 Południe
Data budowy 19501953
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Osiedle Górali
Osiedle Górali
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Górali
Osiedle Górali
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osiedle Górali
Osiedle Górali
Ziemia50°04′49,7″N 20°02′16,2″E/50,080472 20,037833

Osiedle Górali (do roku 1958 osiedle C-2 Południe)osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwę przyjęło od tytułu pierwszego przedstawienia wykonanego w teatrze na Osiedlu Teatralnymopery autorstwa Wojciecha Bogusławskiego pt. Krakowiacy i górale.

Kino Sfinks, Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida - wejście główne
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (tzw. Sala Tańca, os. Górali 4)
Ciąg sklepów od strony południowej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało zbudowane w latach 1950-1953. W przeciwieństwie do osiedli znajdujących się wokół nie zostało objęte renowacją w latach 2000-2006.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Górali jest położone blisko centrum Nowej Huty. Znajduje się naprzeciwko Osiedla Uroczego, przy spacerowym odcinku Alei Róż pomiędzy ulicą Ignacego Mościckiego, a ulicą Stefana Żeromskiego i Obrońców Krzyża. Osiedle Górali otaczają następujące osiedla:

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu jest osiemnaście budynków. Bloki zbudowane są według zasad realizmu socjalistycznego. Ich wysokość nie przekracza czterech pięter. Zabudowa jest luźna i pełna bujnej zieleni. Wewnątrz osiedla, wśród budynków znajdują się place zabaw dla dzieci. Od Alei Róż i dalej wzdłuż ulicy Stefana Żeromskiego oraz ulicy Obrońców Krzyża do ulicy Mościckiego ciągnie się zwarta zabudowa pierzejowa którą tworzy kilka połączonych ze sobą bramami bloków. Reszta osiedla to luźno rozstawione bloki oraz obiekty użyteczności publicznej.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

W blokach, które znajdują się na obrzeżach osiedla, znajdują się różnego rodzaju sklepy. I tak możemy wyróżnić sklep papierniczy, jubilerski, odzieżowy, aptekę, masarnie, sklep meblowy, z artykułami AGD, metalowy oraz bar. Na zewnątrz osiedla, od strony południowej znajduje się Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, w którym działają m.in. biblioteka publiczna oraz Kino Sfinks, które w 2006 roku zostało wyremontowane i zmodernizowane. Od strony zachodniej mieści się Dom Kombatanta, w którym 4 lipca 2006 roku zostało otwarte Muzeum Czynu Zbrojnego. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest zabytek muzealny – czołg ciężki IS-2. Wewnątrz osiedla są usytuowane takie instytucje jak: Klub Integracji Społecznej (KIS) oraz ARTzona – przestrzeń artystyczno-społeczna, część Ośrodka kultury im. Cypriana Kamila Norwida.

Inne obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
  • Szkoła Podstawowa nr 71 (klasy I-III) im. M. Grzegorzewskiej (miejsce nieistniejącego już Samorządowego Przedszkola nr 68 w Krakowie)
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Gaudium et Spes"
  • DOS "U Siemachy" dla młodzieży
  • Siedziba partii Socjaldemokracja Polska

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]