Osiedle Górali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle Górali
Kino Sfinks
Kino Sfinks
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XVIII Nowa Huta
Poprzednia nazwa C-2 Południe
Rozpoczęcie budowy 1950
Zakończenie budowy 1953
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
{{{nazwa}}}
{{{nazwa}}}
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
{{{nazwa}}}
{{{nazwa}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
{{{nazwa}}}
{{{nazwa}}}
Ziemia50°04′49,7″N 20°02′16,2″E/50,080472 20,037833

Osiedle Górali (do roku 1958 osiedle C-2 Południe)osiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwę przyjęło od tytułu pierwszego przedstawienia wykonanego w teatrze na Osiedlu Teatralnymopery autorstwa Wojciecha Bogusławskiego pt. Krakowiacy i górale.

Dom Kombatanta i Muzeum Czynu Zbrojnego
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (tzw. Sala Tańca, os. Górali 4)
Ciąg sklepów od strony południowej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało zbudowane w latach 1950-1953. W przeciwieństwie do osiedli znajdujących się wokół nie zostało objęte renowacją w latach 2000-2006.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Górali jest położone blisko centrum Nowej Huty. Znajduje się naprzeciwko Osiedla Uroczego, pomiędzy ulicą Ignacego Mościckiego, a ulicą Stefana Żeromskiego i Obrońców Krzyża. Otaczają je takie osiedla jak:

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu jest piętnaście budynków. Bloki zbudowane są według zasad realizmu socjalistycznego. Ich wysokość nie przekracza czterech pięter. Zabudowa jest dość gęsta, więc pomiędzy budowlami jest niewiele wolnej przestrzeni. Wewnątrz osiedla, wśród budynków znajdują się place zabaw dla dzieci oraz boisko. Ciekawostką jest to, iż jeden z bloków mieszkalnych ciągnie się od Alei Róż do ulicy Obrońców Krzyża.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

W blokach, które znajdują się na obrzeżach osiedla, znajdują się różnego rodzaju sklepy. I tak możemy wyróżnić sklep papierniczy, jubilerski, odzieżowy, aptekę, masarnie, sklep meblowy, z artykułami AGD, metalowy oraz bar. Na zewnątrz osiedla, od strony południowej znajduje się Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, w którym działają m.in. biblioteka publiczna oraz Kino Sfinks, które w 2006 roku zostało wyremontowane i zmodernizowane. Od strony zachodniej mieści się Dom Kombatanta, w którym 4 lipca 2006 roku zostało otwarte Muzeum Czynu Zbrojnego. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest zabytek muzealny – czołg ciężki IS-2. Wewnątrz osiedla są usytuowane takie instytucje jak: Dzienny Ośrodek Socjoterapii Stowarzyszenia "U Siemachy" oraz Sala Tańca Ośrodka kultury im. Cypriana Kamila Norwida.

Inne obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
  • Szkoła Podstawowa nr 71 (klasy I-III) im. M. Grzegorzewskiej (miejsce nieistniejącego już Samorządowego Przedszkola nr 68 w Krakowie)
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Gaudium et Spes"
  • DOS "U Siemachy" dla młodzieży
  • Siedziba partii Socjaldemokracja Polska

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]