Osiedle Tysiąclecia (Radomsko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle Tysiąclecia
Państwo

 Polska

Miasto

Radomsko

Położenie na mapie Radomska
Mapa konturowa Radomska, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Tysiąclecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Tysiąclecia”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Tysiąclecia”
Położenie na mapie powiatu radomszczańskiego
Mapa konturowa powiatu radomszczańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiedle Tysiąclecia”
Ziemia51°03′41″N 19°27′08″E/51,061389 19,452222
Budynek Sądu Rejonowego
Radomszczański ZUS
Szpital Powiatowy w Radomsku (oddany w pełni do użytku w czerwcu 2011 roku)
Bank PEKAO SA
Kaplica przy Starym Cmentarzu
Zabytkowa topola włoska "Teletopcia" przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Tysiąclecia.

Osiedle Tysiąclecia – największe osiedle Radomska powstałe w latach 70., przez gwałtowną rozbudowę wielorodzinną. Osiedle dzieli się na cztery mniejsze części: Tysiąclecie Wschód, Tysiąclecie Zachód, Osiedle Jagiellońskie i Osiedle Piastowskie. Granice osiedla wyznaczają ulice: Jagiellońska, Świętej Jadwigi Królowej, Starowiejska, Armii Krajowej, Tysiąclecia i Prymasa Wyszyńskiego.

Edukacja, Kultura, Sport i Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajdują się przedszkola szkoły podstawowe gimnazja i liceum:

Kultura, Sport i Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie tysiąclecia znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W skład kompleksu na osiedlu wchodzą: korty tenisowe, basen kryty i sauna oraz skate park (w zimie lodowisko). Przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 znajduje się miejska hala sportowa. Na osiedlu mieści się też filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Jedynym, a zarazem największym parkiem na osiedlu jest Park Solidarności. Co roku jest on miejscem organizacji Dni Radomska.

Gospodarka i Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajduje się kilka sklepów wielkopowierzchniowych, z czego największe to Carrefour, Biedronka oraz Lidl. Na osiedlu znajdują się też: dom handlowy Edward, banki oraz kilka aptek. Od czerwca 2011 roku na ulicę Jagiellońską przeniesiony został Szpital Powiatowy, w siedzibie którego znajduje się także przychodnia szpitalna. Na terenie budowy nowego szpitala działa lądowisko dla helikopterów.

Komunikacja i transport[edytuj | edytuj kod]

Głównymi ulicami Osiedla są ulice: Tysiąclecia, Jagiellońska, Piastowska, Leszka Czarnego i Armii Krajowej. Tysiąclecie ma bardzo dobry dojazd do drogi krajowej nr 91 (Piotrków TrybunalskiRadomskoCzęstochowa), z którą krzyżuje się ulica Jagiellońska jak i ulica Piastowska. Oprócz świetnego połączenia z DK91 mieszkańcy mają idealny dojazd do drogi krajowej nr 42 (KamiennaGorzów ŚląskiDziałoszynRadomskoKońskieSkarżysko-Kamienna – Rudnik), która jest przedłużeniem ulicy Piastowskiej. Osiedle Tysiąclecia jako pierwsza dzielnica Radomska zostało objęte budową ścieżki rowerowej, która docelowo ma łączyć dzielnicę Sucha Wieś z Kowalowcem. Ponadto Osiedle ma bardzo dobrą komunikację miejską i ma połączenia autobusowe właściwie z każdą dzielnicą miasta. Przez jak i na Osiedle kursuje większość linii, jakie mieszkańcom oferuje MPK Radomsko.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Tysiąclecie to ważna część miasta. Tu mieszczą się przy ulicy Leszka Czarnego Starostwo Powiatowe. Przy ulicy Piastowskiej Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Tomaszowie Mazowieckim Inspektorat w Radomsku i Bursa Szkolna. Przy ulicy Tysiąclecia: Urząd Miasta, Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa. Na Osiedlu znajdują się dwie Parafie rzymskokatolickie oraz dwa cmentarze wyznaniowe (rzymskokatolickie).

Przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Tysiąclecia, w pobliżu dawnej siedziby telekomunikacji, rośnie jedna z najokazalszych topól włoskich w Polsce, znana pod nazwą Teletopcia i będąca pomnikiem przyrody.[1] Drzewo posiada potężny pień o obwodzie nadziemnym ponad 4 m i ponad 30 m wysokości.[2]

Na terenie Cmentarza Starego znajdują się dwie pomnikowe lipy drobnolistne o obwodach pni 533 cm[3] i 388 cm.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Teletopcia” pomnikiem przyrody [online], Radomsk.pl, 1 listopada 2019 [dostęp 2019-11-03] (pol.).
  2. Topola włoska Tele-Topcia z Radomska [online], www.drzewa.nk4.netmark.pl [dostęp 2019-11-03].
  3. Najstarsze radomszczańskie drzewo pochodzi z ok. 1860 roku! [online], Radomsk.pl, 17 września 2019 [dostęp 2019-11-03] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]