Osiedle Złotego Wieku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osiedle Złotego Wieku
Ilustracja
Wieżowce na osiedlu
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XV Mistrzejowice
Data budowy 19671973
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Osiedle Złotego Wieku
Osiedle Złotego Wieku
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osiedle Złotego Wieku
Osiedle Złotego Wieku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Złotego Wieku
Osiedle Złotego Wieku
Ziemia50°05′53,8″N 20°00′01,7″E/50,098278 20,000472
Widok na Osiedle Złotego Wieku z osiedla Oświecenia

Osiedle Złotego Wieku – osiedle w Krakowie w Dzielnicy XV Mistrzejowice, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Osiedle powstało w latach 1967-73 na terenach dawnej wsi Mistrzejowice.

Główne ulice osiedla to: ul. ks. Jancarza, ul. Wawelska, ul. Czarnoleska oraz ul. Nagłowicka.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Złotego Wieku jest jednym z najwyżej położonych osiedli mieszkalnych w Mistrzejowicach. Znajduje się ono na wysokości Kopca Kościuszki). Z wieżowców na północy osiedla rozciąga się widok na cały Kraków, a w słoneczne dni spoglądając na południe, można dostrzec Babią Górę, Chorągwicę, a nawet Tatry. Na osiedlu znajduje się mnóstwo terenów zielonych.

Osiedle ZW jest częścią Dzielnicy XV

Osiedle graniczy z:

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W północnej części osiedla znajduje się dziś park a w nim Fort Artyleryjski 48 "Batowice" pozostałość dawnego pierścienia umocnień austriackich z drugiej połowy XIX wieku w dość dobrym stanie. Na terenie parku i fortyfikacji znajdują się także pozostałości starodrzewia fortyfikacyjnego. W roku 2007 wpisano także kilka okazów drzew do rejestru zabytków przyrody z terenu osiedla Złotego Wieku. Fort Batowice decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie w roku 2008 został wpisany na listę zabytków architektury fortecznej.

Również do zabytków zaliczyć można pomnik Jana Kochanowskiego (autor Janusz Danielak, 1974), na którym napisy z brązu wylał Andrzej Heród, jeden z członków Rady Osiedlowej. Związek między nazwą osiedla a Kochanowskim jest oczywisty. Poeta tworzył i żył w okresie Złotego Wieku kultury polskiej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na os. Złotego Wieku znajdują się:

 • Szkoła Podstawowa nr 85 im. Ks. Kazimierza Jancarza
 • Przedszkole nr 131 "Stokrotka"
 • Gimnazjum 37 z Oddziałami Integracyjnymi im. Maksymiliana Marii Kolbego

Miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży[edytuj | edytuj kod]

 • 3 duże place zabaw i wiele mniejszych
 • 2 boiska przyszkolne + jedno w okolicach zajezdni MPK
 • kilka miejsc do gry w koszykówkę
 • zespół boisk wielofunkcyjnych przy plantach mistrzejowickich
 • stoły do ping-ponga
 • park i aleje
 • Klub "Kuźnia"
 • biblioteki i czytelnie
Panorama z wieżowca

Ciekawostki, imprezy cykliczne, wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla działał zasłużony ks. Kazimierz Jancarz, wieloletni działacz opozycji, inwigilowany przez SB. Działał czynnie w Mistrzejowickim Duszpasterstwie, które organizowało wieczory poetyckie, festiwale piosenki religijnej „Sacrosong”, występy zespołów muzycznych i teatralnych (m.in. „Grupa pod Budą, „Teatru Ósmego Dnia”), regularne wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Działała księgarnia wydawnictw niezależnych, a także Niezależna Telewizja Mistrzejowice, która rejestrowała ważne wydarzenia, w tym strajki w Nowej Hucie.

Szkoła Podstawowa nr 85 przyjęła niedawno imię ks. Jancarza.

Co roku w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (popularnie nazwanej Bożym Ciałem) wyrusza procesja z parafii na osiedlu Tysiąclecia. Trasa wiedzie spod kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego ulicami: św. M.M.Kolbego→Nagłowicka→(I stacja)→Wawelska→(II stacja)→ks. K.Jancarza→(III stacja)→Wiślicka→Cedyńska→Miśnieńska→(IV stacja)→pl. św. M.M.Kolbego (koniec).

Również rok w rok organizowane są imprezy na scenie na plantach mistrzejowickich. Dobrą okazją do tego jest pierwszy dzień lata.

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

Pętla autobusowa pomiędzy osiedlami: Tysiąclecia, Oświecenia i Złotego Wieku

Na terenie osiedla znajduje się duży kompleks pawilonów handlowych; są tu m.in.: sklepy spożywcze, kioski, sklepy z odzieżą, obuwiem i biżuterią, apteki, kwiaciarnie, wypożyczalnie płyt i kaset video, sklepy elektroniczne, wiele restauracji, barów oraz pizzerii. Znajduje się tu także średniej wielkości plac targowy.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Po zachodniej części osiedla zlokalizowana jest duża pętla autobusowa z początkowo-końcowym przystankiem dla linii autobusowych numer 123, 178, 482 oraz przystankiem przelotowym dla linii 182 i 139. Po przeciwnej stronie ulicy księdza Jancarza na osiedlu Tysiąclecia zlokalizowana jest pętla tramwajowa dla linii numer 9, 14, 16.