Przejdź do zawartości

Ulica Srebrnych Orłów w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Srebrnych Orłów
Mistrzejowice
Ilustracja
Widok od Ronda Piastowskiego w kierunku południowo-zachodnim.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Długość

340 m

Przebieg
ul. Wiślicka, ul. ks. K. Jancarza
Planty Mistrzejowickie
wyjazd z osiedla Kombatantów
ul. S. Mikołajczyka, ul. Piasta Kołodzieja
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Srebrnych Orłów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Srebrnych Orłów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Srebrnych Orłów”
50,094181°N 20,009057°E/50,094181 20,009057

Ulica Srebrnych Orłów – ulica w Krakowie, położona w całości w dzielnicy XV Mistrzejowice.

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

Ulica zaczyna swój bieg na rondzie na skrzyżowaniu z ulicą Wiślicką i ul. ks. Kazimierza Jancarza, gdzie staje się fizycznym przedłużeniem tej drugiej. Na początkowym odcinku, kilkadziesiąt metrów za rondem w kierunku północno-wschodnim, arteria przecina park „Planty Mistrzejowickie”. Ulica ta nie posiada nazwanych oficjalnie przecznic – przyjmuje jedynie wyjazd z osiedla Kombatantów po stronie południowej i z parkingu sklepu „Intermarché” po stronie północnej i biegnie w kierunku Ronda Piastowskiego, by tam zakończyć bieg.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ulica została wytyczona na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, w związku z budową założenia architektoniczno-urbanistycznego Mistrzejowic. W 1974 roku w ciągu ulicy oddano przedłużone z Bieńczyc torowisko tramwajowe do pętli „Mistrzejowice”. W roku 2002 nastąpiła przebudowa torowiska tramwajowego, biegnącego w ciągu ulicy[1]. W roku 2018 przebudowano chodniki w ciągu ulicy, a także infrastrukturę przystanków autobusowych oraz dokonano realizacji brakującej tu wcześniej infrastruktury rowerowej w postaci dwukierunkowych dróg rowerowych po obydwu stronach ulicy oraz przejazdów dla rowerzystów[2].

Współczesność

[edytuj | edytuj kod]

Ulica Srebrnych Orłów jest czteropasmową drogą z torowiskiem tramwajowym do pętli „Mistrzejowice”, ulokowanym w pasie zieleni, dzielącym obie jezdnie ulicy. W ciągu ulicy znajduje się jeden przystanek tramwajowo-autobusowy MPK Kraków „Rondo Piastowskie”. W otoczeniu arterii można wymienić: Osiedle Bohaterów Września, Osiedle Kombatantów i kilka osiedlowych punktów handlowych.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Demart - Kieszonkowy Atlas Krakowa - Wydanie z 2007 roku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Remonty torowisk w 2002 roku. [w:] Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji [on-line]. [dostęp 2019-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-31)].
  2. Inwestycje rowerowe w Krakowie: stojaki, ścieżki i stacje naprawy. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2018-09-27. [dostęp 2019-05-19].