Ostra (Góry Sowie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostra
Ilustracja
Widok wzgórza od strony południowej z drogi Jugów - Walim
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 654[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Ostra
Ostra
Ziemia50°41′23,43″N 16°26′32,03″E/50,689842 16,442231

Ostra (niem. Spitzenberg) – góra (654 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Gór Sowich, w niewielkim grzbiecie Masywu Włodarza, w zakolu Walimki, pomiędzy Walimiem a Rzeczką, na południe od miejscowości Walim[1].

Wzniesienie o stromych zboczach, z płaskim wyrazistym kopulastym wierzchołkiem. Wyrasta ze wschodniego zbocza Mosznej[1].

Wzniesienia zbudowane z prekambryjskich gnejsów, nazywanych przez geologów gnejsami sowiogórskimi[1]. Na szczycie znajduje się kilka skałek gnejsowych, osiągających wysokość do 10,0 m.[1]

Wierzchołek i wschodnie zbocza porośnięte w całości lasem świerkowy regla dolnego z domieszką buka, z pozostałych stron ciągną się górskie łąki[1].

We wschodnim zboczu u podnóża nad Walimką, znajdują się wloty trzech sztolni, będących fragmentem podziemnego kompleksu budowli z okresu II wojny światowej[1]. Wykuto tu łącznie około 1,0 km podziemnych korytarzy i komór, połączonych w jeden zespół[1]. Sztolnie są odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania. Przed wylotami sztolni znajduje się miejsce pamięci narodowej z pomnikiem w postaci płyty na postumencie[1]. Obok sztolni znajduje się parking oraz pawilon.

Na północnym zboczu znajduje się narciarska trasa zjazdowa z wyciągiem, na zachodnim zboczu kilka metrów poniżej szczytu stoi stalowa wieża telekomunikacyjna.

Wzniesienie ze względu na położenie w Masywie Włodarza, w okresie II wojny światowej, objęte było szczególną tajemnicą przez III Rzeszę, w związku z budową kompleksu militarnego pod kryptonimem "Riese" (pol. Olbrzym). W masywie Ostrej znajduje się Kompleks Rzeczka nazywany Podziemne Fabryki Walim.

Wzniesienie położone jest częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Wschodnia strona wzniesienia wraz ze szczytem położona jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, zachodnia znajduje się poza parkiem.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

U podnóża wzniesienia, obok sztolni przechodzi[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 295. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]