Ostrzew (Góry Sowie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostrzew
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony południowo-wschodniej.
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 716[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Ostrzew
Ostrzew
Ziemia50°42′22,5″N 16°29′00,2″E/50,706250 16,483389

Ostrzew (niem. Spitzberg) 716 m n.p.m. – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Górach Sowich, około 3,1 km na północ od Wielkiej Sowy[1].

Wyraźne stożkowe wzniesienie o dość stromych zboczach stanowiące niższą południowo-zachodnią kulminację Kokota[1]. Zbocze zachodnie stromo opada do górnej części doliny Młynówki. Wyrasta w końcowej północno-zachodniej części Gór Sowich w niewielkiej odległości od wzniesienia Kokot, położonego po północno-zachodniej stronie, od którego oddzielone jest wyraźnym siodłem[1]. Wzniesienie zbudowane jest z dolnokarbońskich zlepieńców gnejsowych[1]. Zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich. Wzniesienie od wschodniej strony góruje nad osadą Modlęcin stanowiącą część wsi Glinno. Szczyt i górna partia zboczy od poz. 630 m n.p.m. porośnięta jest lasem lasy świerkowym regla dolnego. Niższe partie zboczy wzniesienie zajmują nieużytki, łąki i pastwiska, na których rosnące ciągi drzew i kępy krzaków wyznaczają dawne miedze i polne drogi. Zachodnim zboczem prowadzi lokalna droga znad Jeziora Bystrzyckiego przez Glinno na Przełęcz Walimską[1]. U podnóża wzniesienia, po zachodniej stronie, położona jest niewielka, wyludniona osada wiejska Modlęcin[1]. Położenie wzniesienia, stożkowy kształt i wyraźna część szczytowa, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • W pobliże szczytu można dojść ścieżką od strony południowo-zachodniej z osady Modlęcin[1].
  • Zbocza wzniesienia stanowią punkt widokowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 296. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]