Oswald Kozioł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oswald Kozioł
Data i miejsce urodzenia 10 grudnia 1903
Bogucice
Data i miejsce śmierci 9 listopada 1974
Katowice
Zawód kolejarz
Ulica Oswalda Kozioła w Katowicach

Oswald Kozioł (ur. 10 grudnia 1903 w Bogucicach, zm. 9 listopada 1974 w Katowicach) – polski harcmistrz, powstaniec śląski, z zawodu kolejarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był uczestnikiem I powstania śląskiego, w którym pełnił funkcję łącznika pomiędzy oddziałami powstańczymi z Bogucic, Dębu, Dąbrówki Małej oraz Siemianowic Śląskich. W 1920 włączył się w organizację harcerstwa na Górnym Śląsku. Dzięki jego staraniom w 1924 roku utworzono w Katowicach I Drużynę Harcerską im. Tadeusza Kościuszki, które to został drużynowym. Zorganizował pierwszą harcówkę, mieszczącą się w „baszcie” na Wełnowcu, które to miejsce było główną bazą katowickiego harcerstwa do 1959 (baszta obecnie nie istnieje, a pierwotnie była nadszybiem szybu kopalnianego). W latach 30. XX wieku Oswald Kozioł ukończył najpierw kurs podharcerski, a następnie kurs instruktorski. W swej pracy z młodzieżą kładł duży nacisk na pogłębianie znajomości języka polskiego oraz historii i geografii Polski. Był również członkiem Towarzystwa Śpiewaczego "Mickiewicz" oraz Towarzystwa Sportowego „Haller”.
We wrześniu 1939 roku jako kolejarz został wraz z rodziną ewakuowany do Dębicy, gdzie przebywał do zakończenia II wojny światowej. Po powrocie do Katowic reaktywował drużynę harcerską w dzielnicy Wełnowiec, która jednak została rozwiązana w 1949 z uwagi na promowanie przez władze "czerwonego harcerstwa". Ponownie w ruch harcerski włączył się w 1956, organizując drużyny: żeńską i zuchową. Obie drużyny weszły w skład katowickiego szczepu, którego Oswald Kozioł został komendantem w 1962 roku.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Imieniem Oswalda Kozioła została nazwana w 1998 roku ulica w Katowickiej dzielnicy Wełnowiec, łącząca al. Wojciecha Korfantego z ulicami: C. K. Norwida, Rysia i Modelarską (zmiana nazwy z ul. Grochowej)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]