Otto Neururer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Otto Neururer
prezbiter
męczennik
Ilustracja
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 24 listopada 1996
Watykan Bazylika św. Piotra
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 30 maja
Patron Rodzin
prezbiter
Otto Neururer.jpg
Kraj działania  Austria
 III Rzesza
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1882
Austro-Węgry Piller w Tyrolu Południowym
Data i miejsce śmierci 30 maja 1940
III Rzesza KL Buchenwald
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja administratura apostolska Innsbruck-Feldkirch
Prezbiterat 29 czerwca 1907

Otto Neururer (ur. 25 marca 1882 w Pillerze w Tyrolu Południowym - zm. 30 maja 1940 KL Buchenwald) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, był austriackim ksiądzem rzymskokatolickim, przeciwnikiem narodowego socjalizmu. Za próbę udzielenia chrztu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Buchenwald, został przez załogę obozu powieszony głową w dół, w wyniku czego zmarł.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Otto Neururer urodził się w wielodzietnej rodzinie, jako dwunaste dziecko młynarza Petera i Hildegardy z domu Streng. Utalentowany, młody Otto ukończył szkołę powszechną z bardzo dobrym wynikiem i z rekomendacji swojego proboszcza został przyjęty w 1895 do seminarium mniejszego w Brixen. W 1902 wstąpił do seminarium wyższego, które ukończył z wyróżnieniem. 29 czerwca 1907 otrzymał święcenia kapłańskie. Przez dziesięć lat był wikariuszem w różnych parafiach, przez następne piętnaście był wikariuszem w parafii św. Jakuba w Innsbrucku (obecnej katedrze).

Pobyt w obozie koncentracyjnym i męczeńska śmierć[edytuj | edytuj kod]

W 1938 roku został aresztowany przez Gestapo; najpierw był przetrzymywany w więzieniu w Innsbrucku, a w dniu 3 marca 1939 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego w Dachau, potem przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Współwięzień przyszedł tam z prośbą o udzielenie mu chrztu św. Ks. Otto Neururer przeczuł pułapkę, mimo tego podjął się tego zadania. Dwa dni później został umieszczony w bunkrze o zaostrzonym rygorze i powieszony z głową w dół. Po 34 godzinach bolesnej agonii, torturowany umarł 30 maja 1940 [1]

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

24 listopada 1996 w Watykanie proboszcz Otto Neururer został beatyfikowany wraz z innym austriackim ks. Jakubem Gappem przez papieża Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]