Ouessant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ouessant
Enez Eusa
ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Francja
Akwen Ocean Atlantycki
Powierzchnia 15 km²
Populacja (1999)
• liczba ludności

932
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ouessant”
48°27′19″N 5°05′51″W/48,455278 -5,097500
Localisation-Ouessant.png

Ouessant (bret. Enez Eusa, ang. Ushant) – wyspa na Oceanie Atlantyckim, najdalej na północny zachód wysunięty punkt kontynentalnej Francji.

Administracyjnie Ouessant stanowi gminę w departamencie Finistère.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Mapa Ouessant

Ouessant wyznacza południowy kraniec kanału La Manche, kraniec północny to Wyspy Scilly leżące na południowy zachód od Land’s End w Anglii. Wyspa jest skalista, mierzy 8 km długości i 3 km szerokości. Jej powierzchnia wynosi 15 km².

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie jest tylko jedna miejscowość, wieś Lampaul. Liczba jej mieszkańców i całej wyspy wynosi 932 osoby (1999) (wcześniej, pod koniec XIX w. - 2490 osób, w 1968 - 1814).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa słynie z jej morskiej przeszłości, zarówno jako ośrodek rybołówstwa, jak i ważny punkt strategiczny w Kanale La Manche.

W pobliżu wyspy doszło w przeszłości do kilku bitew morskich między flotami francuską a angielską, a także do bitwy w czasie II wojny światowej pomiędzy flotyllą brytyjsko-kanadyjsko-polską a flotyllą niemiecką.

Latarnia morska Phare du Stiff

W marcu 1978 amerykański tankowiec Amoco Cadiz osiadł na mieliźnie ok. 10 km od wyspy, a wyciek ropy spowodował duże zniszczenia w ekosystemie wybrzeży Bretanii. Okolice Ouessant to jeden z najtrudniejszych w nawigacji akwenów morskich na świecie, najeżony licznymi skałami, których wierzchołki kryją się tuż pod powierzchnią wody, dodatkową trudność stanowią prądy morskie i wysokie przypływy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na wyspie istnieje hodowla lokalnej odmiany karłowatych czarnych owiec.
  • Latarnia morska Créac'h (postawiona w 1862 r.) jest uważana za najjaśniejszą na świecie.
  • Ushant (Ouessant) to tytuł autobiografii amerykańskiego poety i pisarza Conrada Aikena, wydanej w 1952 roku.
  • Wyspa wspomniana jest w znanej szancieHiszpańskie dziewczyny”. Tam jest w tekście angielskim (tekst oryginalny: Spanish Ladies w książce "Iron Men & Wooden Ships", Frank Shay, w refrenie w czwartym wersie) From Ushant to Scilly is thirty-four leagues. W tłumaczeniu na polski nie ma tej wyspy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]