Pałac Królewski w Sztokholmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kungliga slottet
Ilustracja
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Sztokholm

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Nicodemus Tessin młodszy, Carl Hårleman

Rozpoczęcie budowy

1697

Ukończenie budowy

1754

Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa konturowa regionu Sztokholm, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Kungliga slottet”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Kungliga slottet”
Ziemia59°19′36″N 18°04′18″E/59,326667 18,071667
Strona internetowa

Pałac Królewski (szw. Kungliga slottet) – oficjalna rezydencja królewska w Sztokholmie, na wyspie Stadsholmen, w dzielnicy Gamla stan. Szwedzka Rodzina Królewska mieszka jednak na stałe w Pałacu Drottningholm (szw. Drottningholm Slott), położonym kilkanaście kilometrów na zachód od centrum.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze umocnienia pojawiły się na wyspie Stadsholmen w X wieku. Twierdzę Tre Kronor (Trzy Korony) wybudowano w połowie XIII wieku, a w następnym stuleciu stała się ona królewską rezydencją. W 1419 r. zamek spłonął. W czasach panowania Gustawa Wazy Tre Kronor stał się najważniejszą rezydencją królewską w kraju. Na skutek doświadczeń z oblężenia w 1520 roku zamek został rozbudowany i przystosowany do użycia w większym zakresie broni palnej. Prace nad rozbudową prowadzono w latach 20. i 30. XVI wieku. Począwszy od lat 40. XVIII w. Rozpoczęto budowę południowej części warowni, a wieżę główną nadbudowano i wyposażono w armaty. W 1556 r. Zbudowano także wieżę południowo-wschodnią.

Jan III Waza polecił w drugiej połowie XVI wieku przebudować stary zamek na renesansowy pałac z okazałymi szczytami, przy projektowaniu którego udział brali włoscy budowniczowie de Pario (znani z wcześniejszych realizacji m.in. z Brzegu na Śląsku). Zbudowano wtedy nowe komnaty dla króla, nową salę przy zachodniej ścianie starej warowni i nowy kościół zamkowy.

Zamek otrzymał nazwę „Trzy korony” w 1588 r., kiedy na iglicy głównej wieży umieszczono trzy złocone korony. W 1697 roku rezydencja doszczętnie spłonęła.

Na miejscu starego pałacu renesansowego architekt Nicodemus Tessin młodszy zbudował nowy pałac w stylu baroku rzymskiego z fasadą na wzór włoski i wnętrzami, których francuski charakter tonowały wpływy szwedzkie. Pierwszym mieszkańcem pałacu został król Adolf Fryderyk w 1754 roku.

Pałac Królewski w Sztokholmie w 1938 (fotografia barwna Agfacolor)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]