Pałac Marynki w Puławach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Marynki
Widok pałacu w 1909

Pałac Marynki w Puławachklasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach.

Pałac Marynki zbudowany został według projektu Piotra Aignera w latach 1791–1796 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Jednak sama Maria mieszkała tu rzadko – częściej pałacyk wykorzystywany był dla gości Czartoryskich.

Usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego za „Dziką Promenadą”. Jest budynkiem jednopiętrowym. Fasadę jego zdobią kolumny i pilastry w stylu korynckim, na którym wspiera się opatrzony płaskorzeźbami fryz, biegnący wzdłuż całej fasady, wgłębny, podparty na czterech kolumnach, posiada na architrawie napis: „Iste terrarum mihi praeter omnes angulus ridet” („Ten zakątek najbardziej ze wszystkich się do mnie uśmiecha” – z Horacego). Portyk ów jest rzadkością architektoniczną w skali kraju (oprócz tego w Pałacu Marynki, występuje jedynie w warszawskich Łazienkach).

We wnętrzu znajduje się okrągły salon z mozaikową posadzką, którego ryzalit widoczny jest od strony łachy wiślanej. Salon posiada dekorację sztukateryjną, wykonaną przez Fryderyka Baumana. Znajduje się tutaj unikalna w Polsce (jedna z trzech) konstrukcja kominka w oknie. Dawniej salon był nakryty kopułą, jednak w XIX wieku nakryto go płaskim stropem ponad sztukatorskim belkowaniem. W dwudziestoleciu międzywojennym zlikwidowano attyki w elewacjach bocznych i ogrodowej. Przed wejściem do salonu znajdują się dwa lwy z czarnego marmuru, które pierwotnie zdobiły wejście do oranżerii przypałacowej. W Pałacyku mieścił się Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W 2017 obiekt został zakupiony przez miasto Puławy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Wójcik: Przetarg na zakup Pałacu Marynki rozstrzygnięty (pol.). Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy, 2017-11-07. [dostęp 2018-07-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Turski, Lubelszczyzna. Przewodnik, Marek Wyszkowski, Marek Kucharczyk, Lublin: Wydawnictwo BespoL, 2006, s. 96, ISBN 83-923060-0-7, OCLC 749732862.
  • Gawinowska T., Zespół parkowo-pałacowy w Puławach, Towarzystwo Przyjaciół Puław, Puławy 1997.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]