Pałac Narodowy Sintra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Narodowy Sintra
Palácio Nacional de Sintra
Ilustracja
Państwo

 Portugalia

Miejscowość

Sintra

Typ budynku

pałac

Rozpoczęcie budowy

XV

Właściciel

Republika Portugalii

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Narodowy SintraPalácio Nacional de Sintra”
Ziemia38°47′51″N 9°23′26″W/38,797500 -9,390556
Strona internetowa

Pałac Narodowy Sintra (port: Palácio Nacional de Sintra, zwany również Palácio da Vila, Pałac Miejski) – pałac znajdujący się w miejscowości Sintra, w dystrykcie Lizbona, w Portugalii. Dawna letnia rezydencja królów Portugalii. Jest najlepiej zachowanym średniowiecznym pałacem królewskim w Portugalii. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze budowle zostały wzniesione w tym miejscu przez Maurów w VIII w. W X stuleciu znajdował się tu pałac - rezydencja arabskiego kalifa, chroniona przez pobliską twierdzę Castelo dos Mouros. W czasie rekonkwisty w 1147 r. Sintra została zdobyta przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I. W 1281 r. król Dionizy I nakazał odbudowę mocno już zniszczonego Palácio de Oliva (jak go wówczas nazywano). Wiek później w 1385 r. król Jan I Wielki zlecił całkowitą przebudowę centralnej części pałacu wraz z pomieszczeniami kuchennymi, które otrzymały dwa charakterystyczne, wielkie, stożkowe kominy. Za panowania Manuela I Szczęśliwego w latach 1495-1521 dokonano przebudowy kompleksu w stylu manuelińskim.

Zespół pałacowy, usytuowany wśród wzgórz Serra de Sintra, był wygodnym miejscem letniego pobytu dworu królewskiego. Pod koniec XVII w. przez 9 lat przebywał tu (i zmarł w 1683 r.) chory psychicznie Alfons VI, drugi król z dynastii Bragança. W 1755 r. znaczne partie pałacu uległy zniszczeniu podczas wielkiego trzęsienia ziemi. Pomimo ich odbudowy pałac, oddalony od centrum życia politycznego, coraz rzadziej był wykorzystywany przez dwór. Ostatnią mieszkanką pałacu, pochodzącą z królewskiego rodu, była tu w latach 80. XIX w. Maria Pia - babka króla Manuela II.

W 1910 r. pałac został uznany za zabytek narodowy [1]. Dziś jest integralną częścią obszaru krajobrazu kulturowego Sintry, znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, i ważną atrakcją turystyczną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Palácio Nacional de Sintra. patrimoniocultural.pt. [dostęp 2015-07-26]. (port.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Symington Martin (red.): Portugalia, Madera i Azory. Przewodnik, wyd. Hachette Polska, Sp. z o.o., Warszawa 2012, seria: Przewodniki Wiedzy i Życia, s. 160-161, ISBN 978-83-7739-847-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]