Państwowe Liceum i Gimnazjum w Rawie Ruskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowe Liceum i Gimnazjum w Rawie Ruskiej
gimnazjum / liceum ogólnokształcące
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rawa Ruska

Data założenia

1909

brak współrzędnych

Państwowe Liceum i Gimnazjum w Rawie Ruskiejpolska szkoła z siedzibą w Rawie Ruskiej w okresie II Rzeczypospolitej, od 1938 o statusie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjum zostało założone w okresie zaboru austriackiego w 1909 jako „Państwowa szkoła realna z językiem nauczania polskim”[1]. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i nastaniu II Rzeczypospolitej działało Państwowe Gimnazjum w Rawiej Ruskiej[1]. W latach 20. gimnazjum prowadzono w typie humanistycznym. W 1926 w Gimnazjum było osiem klas z ośmioma oddziałami, w których uczyło się łącznie 207 uczniów płci męskiej i 32 uczennice[1].

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Wojciecha Świętosławskiego z 23 lutego 1937 „Państwowe Gimnazjum w Rawie Ruskiej” zostało przekształcone w „Państwowe Liceum i Gimnazjum w Rawie Ruskiej” (państwową szkołę średnią ogólnokształcącą, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), a po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter koedukacyjny, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie humanistycznym[2].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

  • Bronisław Duchowicz[1]
  • Edward Żuława[1]
  • Józef Schabowski (kier., dyr. od 01 IV 1924)[3][1]

Nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie i absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie
Absolwenci

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II. Warszawa-Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 153.
  2. Państwowe licea i gimnazja w Okręgu Szkolnym Lwowskim. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 6, s. 263, 30 czerwca 1938. 
  3. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 7, s. 118, 15 maja 1924.