Przejdź do zawartości

Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie
gimnazjum / liceum ogólnokształcące
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rohatyn

Data założenia

1909

Patron

Piotr Skarga

brak współrzędnych

Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatyniepolska szkoła z siedzibą w Rohatynie w okresie II Rzeczypospolitej, od 1938 o statusie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okresie zaboru austriackiego szkoła została założona w 1909[1].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości władze II Rzeczypospolitej upaństwowiły gimnazjum w 1921 i nadały szkole patronat ks. Piotra Skargi[1]. W połowie lat 20. szkoła była prowadzona w typie humanistycznym[1]. W 1926 w gimnazjum prowadzono osiem klas w 11 oddziałach, w których uczyło się 243 uczniów płci męskiej i 123 płci żeńskiej (hospitantki)[1].

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Wojciecha Świętosławskiego z 23 lutego 1937 „Państwowe Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie” zostało przekształcone w „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Księdza Piotra Skargi w Rohatynie” (państwową szkołę średnią ogólnokształcącą, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), a po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter koedukacyjny, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie humanistycznym[2].

Dyrektorzy

[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II. Warszawa-Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 160.
  2. Państwowe licea i gimnazja w Okręgu Szkolnym Lwowskim. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 6, s. 263, 30 czerwca 1938. 
  3. Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Gimnazjum I. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stryju za rok szkolny 1933/34. Stryj: 1934, s. 22-23.
  4. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 9, s. 573, 580, 20 października 1937.