Pachinko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salon pachinko w tokijskiej dzielnicy Akihabara

Pachinko (jap. パチンコ)japońska gra automatowa, przypominająca połączenie bilardu i pinballa, ale pozbawiona „łapek” (ang. flippers)[1].

Pachinko[edytuj | edytuj kod]

Gracz podczas gry jest dość pasywny i przede wszystkim kontroluje prędkość, z jaką do maszyny wrzucane jest wiele małych stalowych kulek. Salony można łatwo rozpoznać po dużych neonach, jaskrawych kolorach i głośnym wyglądzie. Kulki można kupić w każdym automacie za pomocą gotówki lub kart płatniczych. Po wrzuceniu do maszyny większość kulek po prostu spadnie z maszyny i zniknie, ale kilka trafia do specjalnych otworów, które aktywują coś w rodzaju automatu do gry. Kiedy tak się dzieje (stosunkowo rzadko), można wygrać ogromną liczbę nowych kulek[2][3].

Kulki można w każdej chwili wymienić na towary w sklepie z pamiątkami w salonie. Ale można ominąć prawo zakazujące hazardu, wymieniając najpierw kulki na jakieś specjalne towary, a następnie wymienić je na gotówkę w małym okienku w zaułku tuż za salonem[2][3].

Tablica gry jest ustawiona pionowo i metalowe kulki opadają do różnych kieszeni. W nagrodę wygrywa się kolejne kulki, które można wymienić na nagrody rzeczowe lub – pośrednio, ponieważ hazard w Japonii jest nielegalny – na pieniądze[2][3].

Maszyny do gry pachinko, kiedyś mechaniczne, obecnie są w znacznej mierze mechatroniczne. Salony gier znajdują się przeważnie obok centrów handlowych oraz stacji metra i kolei. Można je usłyszeć z daleka po charakterystycznym odgłosie opadających kulek[2][3].

Pachislot[edytuj | edytuj kod]

Automaty pachislot są oparte na pachinko, są jego „młodszym bratem”. Nazwa japońska pachisuro (od „pachislot”) pochodzi z połączenia pachinko i surotto („slot”). Te salony działają i wyglądają podobnie do kasyn[3][4]

Pachisloty różnią się od innych automatów do gry, ponieważ mają muzykę i migające światła i są znacznie bardziej kolorowe niż wersje zachodnie. Są interaktywne, wyposażone w wyświetlacze LED i małe ekrany telewizyjne odtwarzające animacje. Produkowane są często wydania specjalne, powiązane z gwiazdami muzyki pop i filmu[3][4].

W przypadku salonów pachinko nielegalne jest utrzymywanie automatów pachislot przez ponad dwa lata, dlatego są one często aktualizowane i wymieniane na lepsze modele, co zapewnia klientom wyjątkowe wrażenia i utrzymuje ich zainteresowanie[3][4].

Podobnie jak w wielu automatach do gry, istnieją trzy bębny z różnymi symbolami. Każdy z nich obraca się w niezwykle szybkim tempie, a pod nim znajduje się przycisk, który zatrzymuje je ręcznie, nie więcej niż 0,19 sekundy od naciśnięcia go przez gracza. Zwycięstwo można przypisać szczęściu, ale w rzeczywistości potrzeba umiejętności i błyskawicznej reakcji, albowiem każdy bęben może być zatrzymany osobno[3][4].

Okislot[edytuj | edytuj kod]

Okislot to ogólna nazwa modeli automatów pachislot opracowanych w prefekturze Okinawa, stąd nazwa okislot. Jest to model prostszy, gdyż mieszkańcy wyspy wolą takie właśnie rozwiązania. Maszyny zdobyły popularność na wyspie, a z biegiem lat stały się powszechnie dostępne w całym kraju[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kekyusha’s New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1337. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. a b c d Pachinko. japan-guide.com, 2019. [dostęp 2019-01-07]. (ang.).
  3. a b c d e f g h What’s „Pachinko”?. Sankyo Co., Ltd. [dostęp 2021-10-01]. (ang.).
  4. a b c d Pachislot – Pachinko’s Little Brother. Japan-Zone.com, 2021. [dostęp 2021-10-01]. (ang.).
  5. What is Okislot?. Pioneer.CO.,LTD. [dostęp 2021-10-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]