Paczkomat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paczkomat DHL

Paczkomat – system automatycznych skrytek pocztowych (lub terminali pocztowych) służący do nadawania i odbierania przesyłek. Urządzenia rozlokowane są w miejscach publicznych, często w najbliższej okolicy supermarketów, stacji benzynowych lub kampusów uniwersyteckich. Większość automatów dostępnych jest 24 godziny na dobę.

Paczkomaty InPost[edytuj | edytuj kod]

Paczkomat InPost

Nazwa Paczkomat jest znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz spółki Integer.pl SA[1] (de facto jest to grupa kapitałowa – w jej skład wchodzi m.in. spółka InPost Paczkomaty sp. z o.o.). W szerszym znaczeniu nazwy tej jednak używa się dla wszystkich urządzeń tego typu, również innych przedsiębiorstw. Na ten argument powołuje się Poczta Polska S.A, która złożyła do Urzędu Patentowego RP wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy Paczkomat. Spór dotyczy tego, czy określenie Paczkomat jest pojęciem fantazyjnym nadającym się do odróżniania urządzeń do wydawania listów, czy raczej jest to nazwa rodzajowa bezpośrednio wskazująca na te urządzenia[2].

Usługa oferowana przez InPost jest innowacyjnym, nagrodzonym m.in. w 2011 r. w rankingu Polish Market pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), rozwiązaniem na polskim rynku, choć nie jest to polski wynalazek. Podobne urządzenie testowała niemiecka poczta (Deutsche Post) już w 2005 roku w Niemczech[3].

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

W Polsce, według danych własnych operatora[4], w marcu 2018 r. było 2750 urządzeń w 428 miejscowościach.

Możliwość dostawy do paczkomatów InPost oferowało na początku 2013 około 3 tys. sklepów internetowych w Polsce. Według stanu na początek 2013, z usługi korzystało także 10 tysięcy aktywnych e-sprzedawców i około 500 tysięcy zarejestrowanych klientów indywidualnych[5].

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Nadanie przesyłki za pośrednictwem paczkomatów przedsiębiorstwa InPost Paczkomaty polega na zdeponowaniu jej w skrytce wybranego paczkomatu. Przygotowaną paczkę można zarejestrować i opłacić przez internet lub bezpośrednio w paczkomacie (za pomocą kart płatniczych).

Następnie operator odbiera nadane przesyłki i transportuje je do paczkomatów docelowych, w których czekają na odbiorców. Odbiorca otrzyma wiadomość e-mail oraz SMS, która będzie zawierała kod uprawniający do odbioru przesyłki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zgłoszenie nr Z.351403. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2014-06-23].
  2. Mikołaj Lech: Spór Poczty Polskiej z InPost-em o PACZKOMATY. Blog o znakach towarowych. [dostęp 2016-01-07].
  3. Tomasz Molga. Walka do ostatniego paczkomatu. „naTemat.pl”, 2014-07-29. 
  4. Paczkomaty (sekcja „SPRAWDŹ GDZIE SĄ PACZKOMATY”) (pol.). [dostęp 2015-12-08].
  5. E-sprzedawcy korzystają z Paczkomatów (pol.). wnp.pl, 2013-03-27. [dostęp 2013-03-27].