Paedophryne amauensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paedophryne amauensis
Rittmeyer, Allison, Gründler, Thompson & Austin, 2012
Ilustracja
Paedophryne amauensis
na amerykańskiej monecie dziesięciocentowej
o średnicy 17,91 mm
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina wąskopyskowate
Podrodzina Asterophryinae
Rodzaj Paedophryne
Gatunek P. amauensis
Zasięg występowania
Mapa występowania
Stanowiska gatunków:

     P. amauensis

     P. dekot

     P. kathismaphlox

     P. oyatabu

     P. swiftorum

     P. verrucosa

Paedophryne amauensisgatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui-Nowej Gwinei. Został odkryty w sierpniu 2009 i formalnie opisany w styczniu 2012. Mierzący 7,7 mm długości, jest najmniejszym na świecie znanym kręgowcem[1][2].

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

P. amauensis został odkryty w sierpniu 2009 przez dwóch amerykańskich herpetologów Christophera Austina i jego doktoranta Erica Rittmeyera z Louisiana State University, podczas ich wyprawy naukowej do Papui-Nowej Gwinei. Amerykanie odkryli miniaturowego płaza w tropikalnych lasach nieopodal wioski Amau, od której nazwy przyjęto epitet gatunkowy zwierzęcia. O swoim odkryciu naukowcy poinformowali na początku stycznia 2012 w czasopiśmie naukowym PLOS ONE[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie rentgenowskie Paedophryne amauensis

P. amauensis jest nie tylko najmniejszym płazem bezogonowym świata, ale i najmniejszym znanym kręgowcem. Osiąga średnio 7,7 mm długości i jest o milimetr mniejsza od poprzedniego kręgowca-rekordzisty – osiągającej 7,9–10,3 mm długości ryby Paedocypris progenetica z sąsiedniej Indonezji. Natomiast tytuł „najmniejszej żaby świata” należał dotychczas do brazylijskiej Brachycephalus didactylus, mierzącej nieco mniej niż 1 cm[4].

P. amauensis jest zdolny do wykonywania skoków mierzących trzydziestokrotność długości jego ciała. Żywi się małymi bezkręgowcami.

Męskie osobniki wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości 8400–9400 Hz.

Siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wszystkie znane do tej pory gatunki Paedophryne, przedstawiciele P. amauensis żyją wśród martwych liści w lasach deszczowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żaba wielkości muchy. Płazi rekord świata (pol.). 13 stycznia 2012.
  2. Anna Błońska: Nowy najmniejszy kręgowiec świata (pol.). 12 stycznia 2012.
  3. Eric N. Rittmeyer, Allen Allison, Michael C. Gründler, Derrick K. Thompson i inni. Ecological Guild Evolution and the Discovery of the World's Smallest Vertebrate. „PLoS ONE”. 7 (1), s. 1-11, 11 stycznia 2012. University of Arkanas. DOI: 10.1371/journal.pone.0029797 (ang.). 
  4. Christine Dell'Amore: World's Smallest Frog Found—Fly-Size Beast Is Tiniest Vertebrate (ang.). nationalgeographic.com, 11 stycznia 2012. [dostęp 21 stycznia 2012].