Środkowy palec (gest)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Palec środkowy (gest))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Palec środkowy jest powszechnym gestem obraźliwym w większości krajów Europy i Ameryce Płn.

Środkowy palec jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Prawdopodobnie jest to obecnie najbardziej międzynarodowy i najstarszy sposób na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie[1]. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[2].

Jednym z przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych, George'em Bushem[3].

Przypisy

  1. Historia środkowego palca (pol.). W: Time4Men [on-line]. 15 Luty 2012 15:03. [dostęp 2012-11-17].
  2. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650–655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako Arystofanesowski.
  3. Bush Giving The Finger

Zobacz też[edytuj]