Paludititan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paludititan
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd zauropody
(bez rangi) tytanozaury
Rodzaj Paludititan
Csiki et al., 2010
Gatunki
  • P. nalatzensis Csiki et al., 2010

Paludititanrodzaj zauropoda z grupy tytanozaurów żyjącego w późnej kredzie na terenach Europy. Został opisany w 2010 roku przez Zoltána Csikiego i współpracowników w oparciu o niekompletny szkielet obejmujący fragmenty kręgosłupa i obręczy barkowej odkryty w górnokredowych warstwach Basenu Haṭeg w Nǎlaţ-Vad, w Transylwanii. Wiek osadów, w których odnaleziono skamieniałości, datuje się na mastrycht. Wówczas na terenach tych znajdowała się równina zalewowa. W porównaniu do innych tytanozaurów z Basenu Haṭeg Paludititan jest znany ze stosunkowo kompletnych szczątków. Csiki i współpracownicy wyszczególnili pięć autapomorfii tego rodzaju – dotyczą one morfologii kręgów i kości kulszowej. Według przeprowadzonej przez autorów analizy filogenetycznej Paludititan należy do stosunkowo zaawansowanych tytanozaurów, jednak jego bliższe pokrewieństwo jest niejasne[1].

Paludititan jest przedstawicielem licznej fauny dinozaurów Basenu Haṭeg, obejmującej co najmniej kilka gatunków nieptasich teropodów i kilka gatunków dinozaurów ptasiomiednicznych. Jedynym – oprócz Paludititan – rodzajem zauropoda znanym z Basenu Haṭeg jest inny tytanozaur – Magyarosaurus. Gatunek M. hungaricus może jednak reprezentować kolejny rodzaj[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zoltán Csiki, Vlad Codrea, Cǎtǎlin Jipa-Murzea, Pascal Godefroit. A partial titanosaur (Sauropoda, Dinosauria) skeleton from the Maastrichtian of Nǎlaţ-Vad, Haţeg Basin, Romania. „Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie – Abhandlungen”. 258 (3), s. 297–324, 2010. DOI: 10.1127/0077-7749/2010/0098 (ang.). 
  2. Dan Grigorescu. The Latest Cretaceous fauna with dinosaurs and mammals from the Haţeg Basin — A historical overview. „Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology”. 293 (3-4), s. 271–282, 2010. DOI: 10.1016/j.palaeo.2010.01.030 (ang.).