Panta Koina (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zespołu muzycznego. Zobacz też: Związek Przyjaciół Panta Koina.
Panta Koina
Rok założenia 2003
Pochodzenie Polska Lublin, Polska
Gatunek punk rock
Wydawnictwo muzyczne nie związani
Skład
Hubert Bzoma, Robert Zapała, Łukasz Piłasiewicz, Marcin Jerzyna, Jakub Dziarmaga
Byli członkowie
Daniel Czapski, Waldemar Miłocha, Piotr Czapski, Kacper Piłasiewicz, Franek

Panta Koina – polski zespół punkrockowy założony w 2003 roku w Parczewie (woj. lubelskie). Zespół tworzy autorską muzykę punkrockową z elementami m.in. metalu, alternative oraz post-punk. W warstwie lirycznej dominują teksty autorskie, ale zespół wykonuje także muzykę do poezji m.in. Zbigniewa Jerzyny, Rafała Wojaczka oraz Michaiła Lermontowa. Utwory wykonywane są w języku polskim. Jako swoje miasto w oficjalnych prezentacjach zespół podaje Lublin.


Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zespołu została zaczerpnięta od tajnej, nielegalnej organizacji studenckiej Związek Przyjaciół Panta Koina. Fraza Panta Koina pochodzi z języka greckiego i oznacza Wszystko Wspólne (gr. Παντα Κοινα).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby założenia zespołu zostały podjęte przez Łukasza Piłasiewicza w 2001 roku[1]. Ze względu na możliwości logistyczne i techniczne, jedynym przejawem działalności zespołu były spontaniczne jam session w warunkach garażowych. Pomimo szczerych chęci Łukaszowi nie udało się skompletować stałego składu, przez co prace nad konkretnym materiałem muzycznym były bardzo utrudnione.

Z powodu braków kadrowych regularne próby rozpoczęły się dopiero w 2003 r. Październikowym koncertem, który odbył się w już kultowym barze u Labamby zespół zainicjował małe tournée po ziemi parczewskiej. W związku z nadejściem zimy, zespół zaprzestał prób w garażu, w którym ze względu na niską temperaturę nie było możliwości przeprowadzenia prób. W roku 2004 ówcześni członkowie zespołu skupili się na tworzeniu materiału muzycznego oraz na ćwiczeniu własnych umiejętności.

Panta Koina ponownie podjęła działalność artystyczną w 2005 roku. Zespół zagrał kilka koncertów, zaliczając m.in. występ na lubelskim przeglądzie o nazwie Jednodniowy Akademicki Festiwal. Jako nagroda za zwycięstwo zespół wystąpił na deskach lubelskiej muszli koncertowej jako support przed Maleo Reggae Rockers i Voo Voo. Muzycy zespołu przekonani o sensie swojej twórczości nagrali niskim kosztem demo, na którym znalazły się trzy utwory. Niestety nagranie odbyło się już po wyjeździe perkusisty za granicę. Niedługo po nim Polskę opuścił wokalista, a rozkręcającą się muzyczną machinę powstrzymała postępująca emigracja, która spowodowała zawieszenie działalności zespołu w latach 2005–2009.

Muzycy Panta Koiny w latach 2001–2005:

Zespół został reaktywowany w 2009 roku. Do Huberta Bzomy (który w międzyczasie zmienił profesję z kong na wokal) i Łukasza Piłasiewicza dołączyli Kacper Piłasiewicz (perkusja), Marcin Jerzyna (gitara basowa) i Robert Zapała (gitara prowadząca). Pomimo intensywnej pracy nad nowym materiałem, zespół w ciągu 2009 roku wystąpił na ponad 40 koncertach, w tym na wspólnych imprezach z zespołami tworzącymi historię polskiej sceny muzycznej, takimi jak Moskwa, Acid Drinkers, Jelonek, KSU[2], T-Love czy Kult. Dzięki wygranym na przeglądach rockowych udało się w 2011 roku zarejestrować materiał, epkę „Martwe miasta”[3][4] składającą się z sześciu utworów. Martwe Miasta stanową skrócony, koncepcyjny zapis twórczości zespołu[5].

Niedługo po nagraniu koleje losu zmusiły Kacpra Piłasiewicza do rezygnacji z gry na perkusji. W jego miejsce do zespołu dołączył Jakub Dziarmaga, grający także w Altercore. W nowym składzie w roku 2011 zespół zagrał kilkanaście koncertów w Polsce m.in. wygrywając festiwal Rykowisko Live 2011[6] oraz biorąc udział w Półfinałach Przystanku Woodstock 2011[7][8]. Od grudnia 2011 roku zespół rozpoczął realizację long playa, który został wydany w lutym 2013 roku.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu (stan na 25 marca 2012):

 • Hubert Bzoma – wokal
 • Robert Zapała – gitara prowadząca
 • Łukasz Piłasiewicz – gitara rytmiczna
 • Marcin Jerzyna – gitara basowa
 • Jakub Dziarmaga – perkusja

Wydawnictwa[edytuj | edytuj kod]

Dotychczasowe wydawnictwa zespołu Panta Koina:

 • Demo (2005)
 • Martwe Miasta (2011)
 • Pieśni ulic zniewolenia (2013)
 • Naród nasz bardzo lubi kamienować (2015)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. MM-ka promuje artystów (pol). mmlublin.pl [dostęp 2010-03-06].
 2. Koncert KSU – Panta Koina – The Crows(pol) darkplanet.pl [dostęp 2011-07-18].
 3. Recenzja EP Martwe Miasta w serwisie NaszTomaszow.pl(pol.) nasztomaszow.pl [dostęp 2012-01-05].
 4. Recenzja EP Martwe Miasta w Magazynie Gitarzysta(pol.) magazyngitarzysta.pl [dostęp 2012-03-26].
 5. Wywiad z zespołem Panta Koina(pol) dziejesie.net [dostęp 2012-03-17].
 6. I miejsce na Rykowisko Live 2011(pol.) myspace.com [dostęp 2012-03-26].
 7. Eliminacje do Przystanku Woodstock 2011 – Zapowiedź (zakładka „Pokaż więcej”)(pol.) youtube.com [dostęp 2011-05-25].
 8. Trzeci półfinał eliminacji do XVII Przystanku Woodstock 29 maja w Olsztynie(pol.) wosp.org.pl [dostęp 2011-05-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr Czerwiński, Vademecum Historia – cz. 1, Wyd. Greg, Kraków.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]