Parafia św. Brata Alberta w Kętrzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Brata Alberta w Kętrzynie
Ilustracja
Kościół św. Brata Alberta w Kętrzynie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Siedziba

Kętrzyn

Adres

ul. Stanisława Augusta Poniatowskiego 5
11-400 Kętrzyn

Data powołania

1 lipca 1989

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warmińska

Dekanat

Kętrzyn II

Kościół parafialny

Kościół św. Brata Alberta w Kętrzynie

Filie

Nowa Różanka

Proboszcz

ks. prał. Albin Stankiewicz

Wezwanie

św. Brata Alberta

Wspomnienie liturgiczne

17 czerwca

Położenie na mapie Kętrzyna
Mapa konturowa Kętrzyna, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia znajduje się w północnej części miasta, położona wśród polnego krajobrazu.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia znajduje się w północnej części miasta, położona wśród polnego krajobrazu.”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia znajduje się w północnej części miasta, położona wśród polnego krajobrazu.”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia znajduje się w północnej części miasta, położona wśród polnego krajobrazu.”
Ziemia54°05′32,042″N 21°23′00,690″E/54,092234 21,383525
Strona internetowa

Parafia św. Brata Alberta w Kętrzynierzymskokatolicka parafia w Kętrzynie, należąca do dekanatu Kętrzyn II w archidiecezji warmińskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 80 XX wieku nastąpił znaczny rozwój Kętrzyna. W północnej części miasta, między ulicami: Bolesława Chrobrego a Władysława Jagiełły powstało sporej wielkości osiedle mieszkaniowe. Bloki powstały także wokół ulic: Wojska Polskiego, Różanej i Obrońców Westerplatte. Poza tym powstało osiedle domków jednorodzinnych przy ulicach: Skrajnej i Poniatowskiego. W związku z zaistniałą sytuacją i dużym przyrostem ludności, nastała konieczność utworzenia nowej parafii, na co nie godziły się komunistyczne władze. Sprzyjająca utworzeniu nowej placówki duszpasterskiej sytuacja nadeszła dopiero w 1987 roku. Wówczas ówczesny administrator Diecezji Warmińskiej, biskup Edmund Piszcz wydał stosowne zarządzenie w tej sprawie. Zadanie utworzenia nowej parafii w 1987 roku powierzono ks. mgr. Andrzejowi Dudzie - pierwszemu proboszczowi i dotychczasowemu wikariuszowi parafii św. Katarzyny, z której została ona wydzielona. Po jego śmierci dzieło to kontynuował ks. mgr Andrzej Trejnowski. 12 listopada 1989 roku na ulicy Chrobrego dokonano poświęcenia tymczasowej kaplicy, której dano za patrona Brata Alberta Chmielowskiego, wielkiego świętego z Krakowa, który z wielką troską otaczał swoją opieką ubogich w tym mieście. Wkrótce przywieziono do Kętrzyna relikwie Świętego i w 1990 roku dokonano poświęcenia placu pod budowę kościoła. W 1991 roku poświęcono fundamenty. Kolejni proboszczowie parafii św. Brata Alberta to: ks. dr Józef Leonowicz (2004-2005), ks. prał. mgr Wiesław Kropiewnicki (2005-2009) i ks. prał. mgr Albin Stankiewicz (od 2009). Od 1998 roku kościół stoi wkomponowany w krajobraz tej części miasta. Kościół jest w budowie.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z Kętrzyna, mieszkający przy ulicach: Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełły, J. Sobieskiego, Królowej Bony, Skrajnej, Poniatowskiego, Stefana Batorego, Kazimierza Wielkiego, Piastowskiej, Lipowej, Wierzbowej, Królowej Jadwigi, J. Dąbrowskiego, a także wierni z miejscowości: Bałtrucie, Stara Różanka i Nowa Różanka (kaplica filialna).

Odpusty w parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Odpusty: Św. Brata Alberta (17 VI) i MB Różańcowej (7 X).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]