Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Michała Archanioła
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Orzegów, Ruda Śląska
Adres ul. św. Królowej Jadwigi 8
41-704 Ruda Śląska 4
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Ruda Śląska
Kościół św. Michała Archanioła
Proboszcz ks. Ryszard Nowak
Wspomnienie liturgiczne ostatnia niedziela września
Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa lokalizacyjna Rudy Śląskiej
Parafia św. Michała Archanioła
Parafia św. Michała Archanioła
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia św. Michała Archanioła
Parafia św. Michała Archanioła
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Michała Archanioła
Parafia św. Michała Archanioła
Ziemia50°19′15″N 18°52′27″E/50,320833 18,874167
Strona internetowa
Orzegów Michała Archanioła 2.jpg

Parafia św. Michała Archaniołarzymskokatolicka parafia w Orzegowie, dzielnicy Rudy Śląskiej.

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

Od początku swego istnienia Orzegów należał do parafii św. Małgorzaty, potem do parafii mariackiej, a od 1888 roku do parafii Trójcy Świętej w Bytomiu, której pierwszy proboszcz ks. Reinhold Schirmeisen został zobowiązany do budowy kościoła w Orzegowie. Budowę kościoła wspomagały finansowo zakłady przemysłowe Schaffgotschów. Projekt architektoniczny wykonał Wilhelm Wieczorek. Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1894-95. Wzrost liczby mieszkańców Orzegowa wymusił rozbudowę kościoła. Projekt rozbudowy kościoła w obecnym jego kształcie jest autorstwa Maksymilian Giemsy z Katowic. Budowę pierwszego kościoła zakończono w 1895 roku; w 1911 roku kościół otrzymał taką formę, jaką posiada obecnie. Konsekracji kościoła dokonał biskup wrocławski Adolf Bertram 6 października 1918 roku.

Kościół ma charakter budowli neoromańskiej, jednonawowej, z nawą poprzeczną, prezbiterium znajdującym się po stronie zachodniej zamkniętym ścianą prostą i dwuwieżową fasadą; strop jest belkowo-kasetonowy, prezbiterium zaś nakryte jest sklepieniem kolebkowym. Do prezbiterium przylegają dwie przeszklone kaplice oddzielone od nawy poprzecznej arkadami. Nawa jest jasna, jednolicie oświetlona wysokimi, zamkniętymi półokrągło oknami. Do wystroju kościoła należą przepiękne witraże znajdujące się w ścianach nawy poprzecznej z wizerunkami świętych: Jerzego, Jadwigi, Floriana, Agnieszki, Jana Nepomucena, Antoniego z Padwy, Elżbiety, Franciszka, Alojzego Gonzagi, oraz witraże w bocznych kaplicach: świętych Piotra i Pawła, św. Anny i św. Joachima. Po remoncie generalnym kościoła w 1999 r. dodano wzorowane na witrażach obrazy na deskach: św. Rafała Kalinowskiego, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Królowej Jadwigi, św. Kingi, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Józefa Czempiela, bł. Emila Szramka. Nad trzema wysokimi arkadami oddzielającymi nawę główną od poprzecznej znajdują się namalowane na ścianie wizerunki Archaniołów Rafała i Gabriela.

W prezbiterium znajduje się piękny szafowy ołtarz przedstawiający sceny ewangeliczne w formie tryptyku, nad którym umieszczono okno w kształcie rozety z witrażem przedstawiającym patrona świątyni św. Michała Archanioła depczącego węża.

Organy pochodzą z 1929 roku. W trakcie ich inauguracji grał na nich światowej sławy wirtuoz i kompozytor Feliks Nowowiejski. W 1905 roku do parafii przybyły siostry Elżbietanki, które zamieszkały w klasztorze ufundowanym dla nich przez Spółkę Schaffgotschów. W 1915 roku założyły przedszkole, które prowadzą także dzisiaj. Na terenie parafii usytuowany jest również Dom Pomocy Społecznej „Senior” posiadający swoją kaplicę i kapelana.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Ślęzak, Joanna i Hans Ulryk Schaffgotschowie jako fundatorzy kościołów w okolicy Bytomia, Bytom 1994.
  • D. Głazek, Domus Celeberrima – architektura sakralna (katolicka) przemysłowej części Górnego Śląska 1870-1914, Katowice 2003.
  • Katalog archidiecezji katowickiej 2005 – część II: dekanaty i parafie; Kuria Metropolitarna w Katowicach 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]