Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej
Ilustracja
Kościół parafialny rzymskokatolicki w Tyrawie Wołoskiej
Państwo  Polska
Siedziba Tyrawa Wołoska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja przemyska
dekanat Sanok II
Kościół św. Mikołaja
Proboszcz ks. dr Jan Bober
Położenie na mapie gminy Tyrawa Wołoska
Mapa konturowa gminy Tyrawa Wołoska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej”
Ziemia49°34′34,463″N 22°21′49,037″E/49,576240 22,363621

Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej, należąca do dekanatu Sanok II w archidiecezji przemyskiej.

Parafia ma kościoły filialne w Hołuczkowie Rakowej i w Rozpuciu[1].

Pierwsze wzmianki o kościele w Tyrawie pochodzą z 1546 r. Wtedy to Mikołaj Tyrawski z Tyrawy Wołoskiej, Jerzy Głowa (dzierżawca Stańkowej, Kuźminy i Zawadki), Marcin Tyrawski z Hołuczkowa, Stanisław Konarski z Rakowej oraz Maciej, Mikołaj i Stanisław Mrochowscy z Paszowej zawierają porozumienie z Janem Rowieńskim, plebanem w mieście Tyrawie z okazji erekcji kościoła parafialnego w Tyrawie Wołoskiej ze względu na wylewy rzek San i Tyrawy. W 1547 r. Jan bp przemyski w Tyrawie (Mrzygłodzie) utworzył parafię w Tyrawie Wołoskiej.

Przy kościele barokowym konsekrowanym w roku 1745 znajduje się dzwonnica z I połowy XIX wieku i groby dawnych proboszczów, murowana kaplica grobowa rodziny Krajewskich z 1831 r. oraz kilka starych nagrobków członków rodzin tutejszych właścicieli.

W kościele pw. św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej trwa generalny remont. Od 2011 roku umieszczono obrazy przedstawiające stacje drogi krzyżowej autorstwa Zdzisława Twardowskiego. W roku 2012 zakończyły się prace restauratorskie ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych. Zabytkowa ambona została również poddana konserwacji. Zarówno wnętrze świątyni, jak i elewacja na zewnątrz zostały już odnowione i pomalowane.

19 września 2014 aktu konsekracji nowego ołtarza dokonał ks. abp Józef Michalik Metropolita Przemyski. W kościele została również poświęcona tablica pamiątkowa ufundowana przez parafian, upamiętniająca wieloletniego, zasłużonego proboszcza parafii Tyrawa Wołoska ks. prałata Bronisława Szewca.

Bryła kościoła od strony ruin dworu
  • 1507 – wzmianka o istnieniu parafii prawosławnej
  • 1546 – utworzenie parafii rzymskokatolickiej
  • 1745 – konsekracja kościoła św. Mikołaja

Odpusty:

  • 6 grudnia – święto Mikołaja Biskupa patrona parafii,
  • 16 lipca – święto Matki Bożej z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]