Parafia Dobrego Pasterza w Węgorzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Dobrego Pasterza
Ilustracja
Kościół Dobrego Pasterza w Węgorzewie
Państwo

 Polska

Siedziba

Węgorzewo

Adres

ul. Pionierów 4
11-600 Węgorzewo

Data powołania

1989

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

ełcka

Dekanat

Węgorzewo

Kościół

Dobrego Pasterza

Nadzór

Salwatorianie

Proboszcz

ks. Stanisław Pajestka SDS

Wezwanie

Dobrego Pasterza

Wspomnienie liturgiczne

Dobrego Pasterza

Położenie na mapie Węgorzewa
Mapa konturowa Węgorzewa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa konturowa gminy Węgorzewo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Dobrego Pasterza”
Ziemia54°12′44,892″N 21°44′17,447″E/54,212470 21,738180
Strona internetowa

Parafia Dobrego Pasterza w Węgorzewierzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Węgorzewo, należącym do diecezji ełckiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katolicy pojawili się na terenie Węgorzewa na początku XVIII wieku. Wyznanie to reprezentowali przybili tu w 1718 kirasjerzy, których koszary założone zostały przy obecnej ul. Pionierów. W 1841 miasto zamieszkiwało 10 wyznawców katolicyzmu. Ich liczba wzrosła do końca XIX wieku. W okresie po 1903 msze odbywały się tu sześć razy w roku i były prowadzone przez księży dojeżdżających z Gołdapi, natomiast od 1910 rozpoczęto je odprawiać raz w miesiącu, a opiekę duszpasterską prowadzili tu kapłani z Kętrzyna. W 1912 w mieście oraz pobliskich miejscowościach było już 250 katolików[2].

W latach 1912–1913 przy ówczesnej ulicy Bismarcka 2 wybudowana została modernistyczna kaplica Dobrego Pasterza, jej poświęcenia dokonano 5 listopada 1913. Budowa obiektu była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez kupca Franza Tietza i urzędnika pocztowego Augusta Hochmanna[2].

W okresie I wojny światowej msze w kaplicy były sprawowane przez ks. Wojciecha Rogaczewskiego, będącego kapelanem szpitala wojskowego w Kętrzynie. 1 grudnia 1919 placówce w Węgorzewie przydzielony został własny duszpasterz o nazwisku Nieswandt. W mieście mieszkało wówczas 120 katolików, a na terenie powiatu kolejne 280 wyznawców. Kolejnym księdzem pełniącym posługę przy kaplicy został w 1920 ks. Paul Rehnke, a jego następcą mianowano w 1926 ks. Josefa Braunfischa[2].

18 października 1928 została tu utworzona samodzielna parafia, której proboszczem został ks. Braunfisch. W 1931 na stanowisku zastąpił go ks. Alfons Brocki, pełniący tę funkcję do 1943, kiedy kolejnym proboszczem mianowano ks. Alfonsa Martina[2].

Parafia funkcjonowała do końca II wojny światowej. W 1947 przez katolików został przejęty ewangelicki kościół św. Piotra i Pawła, gdzie utworzona została nowa parafia, zastępując dotychczasową jednostkę. Kaplica Dobrego Pasterza stała się wówczas podległym jej kościołem rektoralnym[2].

Dzięki decyzji ks. bp. Tomasza Wilczyńskiego 4 grudnia 1960 obsługę kościoła Dobrego Pasterza rozpoczęli księża salwatorianie[2].

24 czerwca 1989 na mocy dekretu biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza z mocą obowiązującą od 1 lipca 1989 parafia Dobrego Pasterza została reaktywowana i rozpoczęła funkcjonowanie jako druga parafia rzymskokatolicka na terenie miasta obok parafii św. Piotra i Pawła. Jej pierwszym proboszczem został ks. Joachim Strzelecki[2].

1 lipca 1990 z terytorium obu funkcjonujących w mieście parafii kościoła rzymskokatolickiego została wydzielona nowa parafia Matki Bożej Fatimskiej, w której pracę pełnią również salwatorianie[2].

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z Węgorzewa mieszkający przy ulicach: Granicznej, Jaracza, Krótkiej, Ofiar Katynia, Placu Wolności, Pionierów, Poprzecznej, Portowej, Przemysłowej, Reymonta, Towarowej, Zamkowej(od nr. 24) i Zesłańców Sybiru oraz wierni z miejscowości: Janówko, Mały Trygort, Ruska Wieś i Trygort[2].

Parafia skupia około 1700 katolików z zamieszkujących na obszarze objętym jej terytorium ponad 2000 osób, pozostali należą do innych wyznań[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]