Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Czarna Woda

Adres

ul. Starogardzka 22,
83-262 Czarna Woda[1]

Data powołania

1982

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

pelplińska

Dekanat

czerski

Kościół

Matki Bożej Częstochowskiej

Proboszcz

ks. Ireneusz Brzeziński[2]

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

MB Częstochowskiej
26 Sierpnia

Położenie na mapie Czarnej Wody
Mapa konturowa Czarnej Wody, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Częstochowskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Częstochowskiej”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Częstochowskiej”
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa konturowa powiatu starogardzkiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Częstochowskiej”
Położenie na mapie gminy Czarna Woda
Mapa konturowa gminy Czarna Woda, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Częstochowskiej”
Ziemia53°50′35″N 18°05′55″E/53,843056 18,098611
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie – rzymskokatolicka parafia w mieście Czarna Woda. Należy do dekanatu czerskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w dniu 6 kwietnia 1982 roku.

Do parafii należą miejscowości: Podlesie, Kocia Góra, Leśna Huta, Smolnik, Kamienna, Szyszkowiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie parafii w Czarnej Wodzie poprzedził fakt zakupienia przez ówczesnego proboszcza z Łęga, ks. Janusza Grochowskiego, działki z domem mieszkalnym przy ulicy Starogardzkiej nr 22 w Czarnej Wodzie. Po drobnych pracach modernizacyjnych, pomieszczenia byłego domu mieszkalnego przeznaczono pierwotnie na salki katechetyczne, a następnie na kaplicę, w której co niedzielę odbywały się nabożeństwa. Jej poświęcenia dokonał 31 grudnia 1981 r. ks. biskup Marian Przykucki, dając tym samym początek tworzenia się nowej parafii w Czarnej Wodzie.

Pamiątka 30-lecia parafii

6 kwietnia 1982 r. został przez ordynariusza diecezji pelplińskiej wydany akt erygujący nową parafię w Czarnej Wodzie, mianujący jednocześnie ks. Zygfryda Leżańskiego jej proboszczem, powierzający mu organizację oraz budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Z dniem wejścia w życie dekretu, tj. 20 kwietnia 1982 r., Czarna Woda stała się samodzielną parafią, liczącą około 2800 wiernych.

W 1982 roku rozpoczęto prace ziemne pod budowę ław fundamentowych plebanii, kościoła i salek katechetycznych, według projektu Pana Tomasza Lwa. W czasie mszy św. w drugie Święto Bożego Narodzenia, wystąpił po raz pierwszy przed wiernymi, założony przez śp. Elżbietę Buca chór mieszany „Cor Matris”, śpiewając dwie kolędy: „Bracia patrzcie jeno” oraz „Gdy śliczna Panna”. Wybitnymi solistami w chórze byli; Izabella Pruszak, późniejsza dyrygent chóru oraz tenor Krzysztof Gornowicz.

Jako pierwsze zostały w 1983 roku wykończone salki katechetyczne, zewnętrznie została też wykończona plebania oraz powstały z kamienia mury kościoła. W 1984 roku nastąpiło oddanie do użytku cmentarza parafialnego przy ulicy Długiej. Grunty zostały wykupione od Nadleśnictwa Kaliska i następnie sukcesywnie wylesiane. W tymże roku całkowicie zakończono prace przy plebanii, wykończono mury kościoła i ułożono konstrukcję dachową.

Pierwszy odpust parafialny 26 sierpnia 1985 r., w dzień przypadającego Święta Patronki kościoła, odbył się w niewykończonym jeszcze, ale już zadaszonym kościele. W 1986 roku na wytynkowanych ścianach kościoła zawieszono pierwsze obrazy Drogi Krzyżowej, która jeszcze dwukrotnie w latach 1988 i 1995 zmieniała swój wygląd. W trakcie uroczystości odpustowych został poświęcony kościół wraz z ołtarzem. Lata 1987 i 1988 to dalsze prace wykończeniowe wewnątrz świątyni, łącznie z instalacją wykonanych przez Pana J. Kiedrowskiego drewnianych ławek.

1 września 1989 roku proboszczem parafii został ks. Roman Bruski, budowniczy kościoła i plebanii w parafii Klukowa Huta na Kaszubach. Zastąpił na tym miejscu ks. Franciszka Rzoskę, który był proboszczem parafii przez okres jednego roku.

Nowo przyjęte dzieci w towarzystwie ks. proboszcza Romana (po prawej) oraz ks. wikariusza Marka
Kościół i zagospodarowany teren

Wielkie zaangażowanie w budowę nowego kościoła wnosili kolejni proboszczowie parafii, ale bez udziału samych parafian oraz Zakładu Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie nie mogło być mowy o dokonaniu tak dużego dzieła. Wśród osób udzielających się przy budowie kościoła należałoby wymienić prawie wszystkich mieszkańców Czarnej Wody. W kościele na piętrze znajduje się kaplica św. Maksymiliana Kolbe w której, korzystając z gościnności ks. proboszcza, urządzane są wystawy rzeźb oraz obrazów o tematyce sakralnej.

Trójca Święta w głównym ołtarzu

W 2014 roku, w prezbiterium nad ołtarzem głównym, została umieszczona rzeźba Trójcy Świętej, w miejscu, w którym wcześniej znajdował się wielki krzyż z ukrzyżowanym Jezusem. Rzeźba została wykonana z drewna lipowego, przez znanego na Pomorzu rzeźbiarza w drewnie i kamieniu, Ryszarda Prill.

Popiersie św. Jana Pawła II i relikwie

Oprócz rzeźby Trójcy Świętej w kościele w Czarnej Wodzie znajdują się jeszcze dwie inne rzeźby dłuta Ryszarda Prill. Jest to wykonane z białego marmuru popiersie św. Jana Pawła II oraz figurka Matki Boskiej.

Pod koniec 2014 roku, w wewnętrznej ścianie kościoła, przy popiersiu św. Jana Pawła II, umieszczone zostały relikwie Świętego. Jest to fragment materiału puryfikaterza, użytego przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas mszy świętej, odprawionej w dniu 7 czerwca 1997 roku w trakcie konsekracji kościoła na Krzeptówkach w Zakopanem, będącego votum wdzięczności za ocalone życie. Autentyczność relikwii została poświadczona odpowiednim dokumentem z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach i znajduje się w kościele w Czarnej Wodzie.

W dniu 26 sierpnia 2019 roku, w związku z przejściem ks. kan. Romana Bruskiego na emeryturę, proboszczem parafii został ks. Grzegorz Sobota.

Z dniem 20 sierpnia 2021 r., na podstawie dekretu Biskupa Pelplińskiego, proboszczem parafii został ks. Ireneusz Brzeziński.

Parafia jest w posiadaniu opracowanej przez śp. Pana Pawła Landserga w latach 1982–1994 kroniki wszystkich wydarzeń związanych z jej istnieniem.

Ważne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

  • Konsekracja kościoła miała miejsce 25 sierpnia 1991 roku. Dokonał jej ksiądz biskup Marian Przykucki.
  • 14 listopada 1995 roku zostały poświęcone przez ks. biskupa Jana Szlagę obrazy Stacji Drogi Krzyżowej, pędzla Tadeusza Rupiewicza.
  • Poświęcenie przez ks. biskupa Jana Szlagę 23 sierpnia 1998 roku nowych organów, wykonanych przez Józefa Molina z Odrów.

Dzwonnica[edytuj | edytuj kod]

Na dzwonnicy zawieszone są trzy dzwony odlane w 1997 w ludwisarni Janusza Felczyńskiego w Ostrowie pod Przemyślem[3]: Mały dzwon o tonie dis" nosi nazwę Bernard, średni o tonie cis" – Jan Paweł II a duży o tonie h' – MB Częstochowska. Wszystkie dzwony mają jarzma łamane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kontakt. Parafia Czarna Woda. [dostęp 2019-09-21].
  2. Duszpasterze. Parafia Czarna Woda. [dostęp 2019-09-21].
  3. Dzwony kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie (próbki dźwięku). [dostęp 2019-08-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Merkuriusz Czarnej Wody, numer 1, rok 1993 – wyd. Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Prasowe, Drukarnia w Gdańsku, zam. 61/93
  • Kronika Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie (w Biurze Parafialnym)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]