Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Czarna Woda
Adres ul. Starogardzka 22,
83-262 Czarna Woda
Data powołania 1982
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja pelplińska
Dekanat czerski
Kościół MB Częstochowskiej
Proboszcz ks. kan. Roman Bruski
Wspomnienie liturgiczne MB Częstochowskiej
26 Sierpnia
Położenie na mapie Czarnej Wody
Mapa lokalizacyjna Czarnej Wody
Parafia MB Częstochowskiej
Parafia MB Częstochowskiej
Położenie na mapie gminy Czarna Woda
Mapa lokalizacyjna gminy Czarna Woda
Parafia MB Częstochowskiej
Parafia MB Częstochowskiej
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu starogardzkiego
Parafia MB Częstochowskiej
Parafia MB Częstochowskiej
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Parafia MB Częstochowskiej
Parafia MB Częstochowskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia MB Częstochowskiej
Parafia MB Częstochowskiej
Ziemia53°50′35″N 18°05′55″E/53,843056 18,098611

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie – rzymskokatolicka parafia w mieście Czarna Woda. Należy do dekanatu czerskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w dniu 6 kwietnia 1982 roku.

Do parafii należą miejscowości:Podlesie, Kocia Góra, Leśna Huta, Smolnik, Kamienna, Szyszkowiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie parafii w Czarnej Wodzie poprzedził fakt zakupienia przez ówczesnego proboszcza z Łęga, ks. Janusza Grochowskiego działki z domem mieszkalnym przy ulicy Starogardzkiej nr 22 w Czarnej Wodzie. Po drobnych pracach modernizacyjnych, pomieszczenia byłego domu mieszkalnego przeznaczono pierwotnie na salki katechetyczne, a następnie na kaplicę w której co niedzielę odbywały się nabożeństwa. Jej poświęcenia dokonał 31 grudnia 1981 r. ks. biskup Marian Przykucki, dając tym samym początek tworzenia się nowej parafii w Czarnej Wodzie.

Pamiątka 30-lecia parafii

6 kwietnia 1982 r. został przez Ordynariusza diecezji pelplińskiej, wydany akt erygujący nową parafię w Czarnej Wodzie, mianujący jednocześnie ks. Zygfryda Leżańskiego jej proboszczem, powierzający mu organizację oraz budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Z dniem wejścia w życie dekretu, tj 20 kwietnia 1982 r., Czarna Woda stała się samodzielną parafią, liczącą około 2800 wiernych.

W 1982 roku rozpoczęto prace ziemne pod budowę ław fundamentowych plebanii, kościoła i salek katechetycznych, według projektu Pana Tomasza Lwa. W czasie Mszy Św. w drugie Święto Bożego Narodzenia, wystąpił po raz pierwszy przed wiernymi, założony przez śp. Elżbietę Buca chór mieszany „Cor Matris”, śpiewając dwie kolędy: „Bracia patrzcie jeno” oraz „Gdy śliczna Panna”. Wybitnymi solistami w chórze byli; Izabella Pruszak, późniejsza dyrygent chóru oraz tenor Krzysztof Gornowicz.

Jako pierwsze zostały w 1983 roku wykończone salki katechetyczne, zewnętrznie została też wykończona plebania oraz powstały z kamienia mury kościoła. W 1984 roku nastąpiło oddanie do użytku cmentarza parafialnego przy ulicy Długiej. Grunty zostały wykupione od Nadleśnictwa Kaliska i następnie sukcesywnie wylesiane. W tymże roku całkowicie zakończono prace przy plebanii, wykończono mury kościoła i ułożono konstrukcję dachową.

Pierwszy odpust parafialny 26 sierpnia 1985 r., w dzień przypadającego Święta Patronki kościoła, odbył się w niewykończonym jeszcze, ale już zadaszonym kościele. W 1986 roku na wytynkowanych ścianach kościoła zawieszono pierwsze obrazy Drogi Krzyżowej, która jeszcze dwukrotnie w latach 1988 i 1995 zmieniała swój wygląd. W trakcie uroczystości odpustowych został poświęcony kościół wraz z ołtarzem. Lata 1987 i 1988 to dalsze prace wykończeniowe wewnątrz świątyni, łącznie z instalacją wykonanych przez Pana J. Kiedrowskiego drewnianych ławek.

1 września 1989 roku proboszczem parafii został ks. Roman Bruski, budowniczy kościoła i plebani w parafii Klukowa Huta na Kaszubach. Zastąpił na tym miejscu ks. Franciszka Rzoskę, który był proboszczem parafii przez okres jednego roku.

Nowo przyjęte dzieci w towarzystwie ks. proboszcza Romana (po prawej) oraz ks. wikariusza Marka
Kościół i zagospodarowany teren

Wielkie zaangażowanie w budowę nowego kościoła wnosili kolejni proboszczowie parafii, ale bez udziału samych parafian oraz Zakładu Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, nie mogło być mowy o dokonaniu tak dużego dzieła. Wśród osób udzielających się przy budowie kościoła, należałoby wymienić prawie wszystkich mieszkańców Czarnej Wody. W kościele na piętrze znajduje się kaplica Św. Maksymiliana Kolbe w której, korzystając z gościnności ks. proboszcza, urządzane są wystawy rzeźb oraz obrazów o tematyce sakralnej.

Trójca Święta w głównym ołtarzu

W 2014 roku, w prezbiterium nad ołtarzem głównym, została umieszczona rzeźba Trójcy Świętej, w miejscu w którym wcześniej znajdował się wielki krzyż z ukrzyżowanym Jezusem. Rzeźba została wykonana z drewna lipowego, przez znanego na Pomorzu rzeźbiarza w drewnie i kamieniu, Ryszarda Prill.

Popiersie św. Jana Pawła II i relikwie

Oprócz rzeźby Trójcy Świętej, w kościele w Czarnej Wodzie znajdują się jeszcze dwie inne rzeźby dłuta Ryszarda Prill. Jest to wykonane z białego marmuru popiersie św. Jana Pawła II oraz figurka Matki Boskiej.

Pod koniec 2014 roku, w wewnętrznej ścianie kościoła, przy popiersiu św. Jana Pawła II, umieszczone zostały Relikwie Świętego. Jest to fragment materiału puryfikaterza, użytego przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy Świętej, odprawionej w dniu 7 czerwca 1997 roku w trakcie konsekracji kościoła na Krzeptówkach w Zakopanem, będącego votum wdzięczności za ocalone życie. Autentyczność relikwii została poświadczona odpowiednim dokumentem z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach i znajduje się w kościele w Czarnej Wodzie.

Parafia jest w posiadaniu opracowanej przez śp. Pana Pawła Landserga w latach 1982 - 1994 kroniki wszystkich wydarzeń związanych z jej istnieniem.

Ważne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

  • Konsekracja kościoła miała miejsce 25 sierpnia 1991 roku. Dokonał jej ksiądz biskup Marian Przykucki.
  • 14 listopada 1995 roku zostały poświęcone przez ks. biskupa Jana Szlagę obrazy Stacji Drogi Krzyżowej, pędzla Tadeusza Rupiewicza.
  • Poświęcenie przez ks. biskupa Jana Bernarda Szlaga 23 sierpnia 1998 roku nowych organów, wykonanych przez Józefa Molin z Odrów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Merkuriusz Czarnej Wody, numer 1, rok 1993 - wyd. Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Prasowe, Drukarnia w Gdańsku, zam.61/93
  • Kronika Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie (w Biurze Parafialnym)