Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
kościół parafialny
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Czarna Woda
Adres ul. Starogardzka 22,
83-262 Czarna Woda
Data powołania 1982
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja pelplińska
Dekanat czerski
Kościół Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie
Proboszcz ks. kanonik Roman Bruski
Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Częstochowskiej 26 Sierpnia
Położenie na mapie Czarnej Wody
Mapa lokalizacyjna Czarnej Wody
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Ziemia 53°50′35″N 18°05′55″E/53,843056 18,098611

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie – rzymskokatolicka parafia w mieście Czarna Woda. Należy do dekanatu czerskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1982 roku.

Do parafii należą miejscowości:Podlesie, Kocia Góra, Leśna Huta, Smolnik, Kamienna, Szyszkowiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie parafii w Czarnej Wodzie poprzedził fakt zakupienia przez ówczesnego proboszcza z Łęga, ks. Janusza Grochowskiego działki z domem mieszkalnym przy ulicy Starogardzkiej nr 22 w Czarnej Wodzie. Po drobnych pracach modernizacyjnych, pomieszczenia byłego domu mieszkalnego przeznaczono pierwotnie na salki katechetyczne, a następnie na kaplicę w której co niedzielę odbywały się nabożeństwa. Jej poświęcenia dokonał w dniu 31 grudnia 1981 r. ks. biskup Marian Przykucki, dając tym samym początek tworzenia się nowej parafii w Czarnej Wodzie.

Pamiątka 30-lecia parafii

W dniu 6 kwietnia 1982 r. został przez Ordynariusza diecezji pelplińskiej, wydany akt erygujący nową parafię w Czarnej Wodzie, mianujący jednocześnie ks. mgr Zygfryda Leżańskiego jej proboszczem, powierzający mu organizację oraz budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

W 1982 roku rozpoczęto prace ziemne pod budowę ław fundamentowych plebanii, kościoła i salek katechetycznych, wg projektu Pana Tomasza Lwa. W czasie Mszy Św. w drugie Święto Bożego Narodzenia, wystąpił po raz pierwszy przed wiernymi, założony przez śp. Elżbietę Buca chór mieszany "Cor Matris", śpiewając dwie kolędy: "Bracia patrzcie jeno" oraz "Gdy śliczna Panna". Wybitnymi solistami w chórze byli; Izabella Pruszak, późniejsza dyrygent chóru oraz tenor Krzysztof Gornowicz.

Jako pierwsze zostają w 1983 roku wykończone salki katechetyczne, zewnętrznie zostaje też wykończona plebania oraz powstają z kamienia mury kościoła. W 1984 roku nastąpiło oddanie do użytku cmentarza parafialnego przy ulicy Długiej. Grunty zostały wykupione od Nadleśnictwa Kaliska i następnie sukcesywnie wylesiane. W tymże roku całkowicie zakończono prace przy plebanii, wykończono mury kościoła i ułożono konstrukcję dachową.

Pierwszy odpust parafialny w dniu 26 sierpnia 1985 r., w dzień przypadającego Święta Patronki kościoła, odbył się w niewykończonym jeszcze ale już zadaszonym kościele. W kolejnym 1986 roku na wytynkowanych ścianach kościoła, zawieszono Drogę Krzyżową, a w trakcie uroczystości odpustowych, został poświęcony kościół wraz z ołtarzem. Lata 1987 i 1988 to dalsze prace wykończeniowe wewnątrz świątyni, łącznie z instalacją wykonanych przez Pana J. Kiedrowskiego drewnianych ławek, które służą wiernym do dnia dzisiejszego.

W dniu 1 września 1989 roku, proboszczem parafii zostaje ks. Roman Bruski, budowniczy kościoła i plebanii w parafii Klukowa Huta na Kaszubach. Zastępuje na tym miejscu ks. Franciszka Rzoskę, który był proboszczem parafii tylko przez okres jednego roku.

Nowo przyjęte dzieci w towarzystwie ks. proboszcza Romana (po prawej) oraz ks. wikariusza Marka
Kościół i zagospodarowany teren

Wielkie zaangażowanie w budowę nowego kościoła wnieśli kolejni proboszczowie parafii, ale bez udziału samych parafian i Zakładu Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, nie mogło być mowy o dokonaniu tak dużego dzieła. Wśród osób udzielających się przy budowie kościoła, należałoby wymienić prawie wszystkich mieszkańców Czarnej Wody. W kościele na piętrze znajduje się kaplica Św. Maksymiliana Kolbe w której, korzystając z gościnności ks. proboszcza, urządzane są wystawy rzeźb oraz obrazów o tematyce sakralnej.

Trójca Święta w głównym ołtarzu

W 2014 roku, w prezbiterium nad ołtarzem głównym, została umieszczona rzeźba Trójcy Świętej, w miejscu w którym wcześniej znajdował się wielki krzyż z ukrzyżowanym Jezusem. Rzeźba została wykonana z twardego drzewa lipowego, przez znanego na Pomorzu rzeźbiarza w drewnie i kamieniu, Ryszarda Prill.

Popiersie św. Jana Pawła II i relikwie

Oprócz rzeźby Trójcy Świętej,w kościele w Czarnej Wodzie znajdują się jeszcze dwie inne rzeźby dłuta Ryszarda Prill. Jest to wykonane z białego marmuru popiersie św. Jana Pawła II oraz figurka Matki Boskiej, również wykonana z białego marmuru.

Pod koniec 2014 roku, w wewnętrznej ścianie kościoła, przy popiersiu św. Jana Pawła II, umieszczone zostały Relikwie Świętego. Jest to fragment materiału puryfikaterza, użytego przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy Świętej, odprawionej w dniu 7 czerwca 1997 roku w trakcie konsekracji kościoła na Krzeptówkach w Zakopanem, będącego votum wdzięczności za ocalone życie. Autentyczność relikwii zostało poświadczone odpowiednim dokumentem z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach i znajduje się w kościele w Czarnej Wodzie.

Ważne wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

  • Konsekracja kościoła miała miejsce w dniu 25 sierpnia 1991 roku. Dokonał jej Ksiądz Biskup Marian Przykucki.
  • Dnia 12 czerwca 1994 roku obecny Proboszcz Parafii, ks. prałat Roman Bruski obchodził 25 lecie posługi Bogu i ludziom.
  • W dniu 14 listopada 1995 roku, zostały poświęcone przez ks. biskupa Jana Szlagę obrazy Stacji Drogi Krzyżowej, pędzla Tadeusza Rupiewicza.
  • Poświęcenie przez ks. biskupa Jana Bernarda Szlaga w dniu 23 sierpnia 1998 roku nowych organów, wykonanych przez p. Józefa Molin z Odrów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opis parafii
  • Merkuriusz Czarnej Wody, numer 1, rok 1993 - wyd. Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Prasowe, Drukarnia w Gdańsku, zam.61/93