Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw.
Najświętszego Serca Jezusowego
w Lipnikach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Lipniki

Adres

ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
07-436 Lipniki

Data powołania

1838

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

łomżyńska

Dekanat

Kadzidło

Kościół

Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach

Proboszcz

ks. Waldemar Krzywiński

Wezwanie

Najświętszego Serca Jezusowego

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Łyse
Mapa konturowa gminy Łyse, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach”
Położenie na mapie powiatu ostrołęckiego
Mapa konturowa powiatu ostrołęckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach”
Ziemia53°19′25″N 21°31′35″E/53,323611 21,526389

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kadzidło, diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej. Erygowana w 1838 roku. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych[1].

Obszar parafii[edytuj | edytuj kod]

W granicach parafii znajdują się miejscowości:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starania o utworzenie parafii[edytuj | edytuj kod]

Teren obecnej parafii Lipniki należał najpierw do parafii w Nowogrodzie, a od 1740 do parafii w Kadzidle. Księża z Kadzidła dojeżdżali do Lipnik najwyżej kilka razy w roku. Odprawiali msze i słuchiwali spowiedzi w specjalnie przygotowanych stodołach. W 1755 biskup Józef Eustachy Szembek podczas wizytacji parafii Kadzidło odwiedził Lipniki. W odpowiedzi na prośby mieszkańców uskarżających się na trudności w dotarciu na nabożeństwa w Kadzidle (głównie przez wylewy rzeki Szkwy) wydał zezwolenie na budowę kościoła oraz poświęcił ziemię pod założenie cmentarza. W 1775 podczas wizytacji generalnej do Lipnik przybył przedstawiciel biskupa płockiego, który potwierdził zgodę na budowę kościoła i dodatkowo zezwolił na budowę domu dla księdza. Kapłan miał pełnić posługę pod kierunkiem proboszcza z Kadzidła. Prawdopodobnie w latach 1778–1784 w Lipnikach powstała pierwsza drewniana kaplica[2].

Pierwsze nieskuteczne próby utworzenia samodzielnej parafii podjęto w 1808. Władze świeckie i duchowne zajęły się na nowo sprawą w 1820. Naddzierżawca ekonomii nowogrodzkiej Rowicki wystosował wtedy pismo do Komisji Województwa Augustowskiego, w którym zgłaszał chęć pomocy w sprowadzeniu do Lipnik księdza. Propoował przeznaczenie budynków z likwidowanego wójtostwa lipnickiego na utrzymanie kapłana. 30 czerwca 1824 oddelegowani ze strony kościelnej i świeckiej uczestnicy spotkania w Lipnikach debatowali nad możliwym źródłem utrzymania księdza (znów pojawiła się propozycja przekazania budynków wójtostwa), koniecznością dostosowania kościelnego podziału administracyjnego do państwowego i po raz pierwszy nad zasięgiem terytorialnym planowanej parafii. Dyskutowano o wydzieleniu z parafii Kadzidło wsi: Baba, Brzozowa, Czarnia, Lipniki, Plewki, Szafranki, Tartak, Złota Góra, z parafii Myszyniec: Dawia, z parafii Nowogród: Gawrychy, Kuzie, Popiołki, Wyk. Mieszkańcy wiosek podlegających pod parafię w Nowogrodzie odmówili zmiany parafii. W 1834 Komisja Rządowa Przychodów i Skarbu odmówiła bezpłatnego przekazania wójtostwa na rzecz mającego zjawić się w Lipnikach księdza. W kolejnym roku sprawę utworzenia parafii przekazano Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zatwierdziła kwotę 28 574 złotych polskich i 26 groszy na budowę kościoła i zabudowań parafialnych. Z dniem 21 lutego 1837 przekazano 1000 złotych polskich rocznie na utrzymanie plebana. 28 marca 1838 biskup augustowski wystosował prośbę do biskupa płockiego o zrzeczenie się wiosek mających wejść w skład nowej parafii. Do Lipnik 1 maja 1838 wydelegowano ks. Jana Kondradzkiego. 20 maja 1838 erygowano nową parafię[2].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lipniki – Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego [online], diecezja.lomza.pl [dostęp 2021-02-12] (pol.).
  2. a b Marcin Tomczak, Powstanie parafii w Lipnikach, „Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego”, 25, 2011, s. 175–188 [dostęp 2022-09-04].