Szkwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkwa
Ilustracja
Most na rzece Szkwa w gminie Lelis
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 103 km
Powierzchnia zlewni

482 km²

Źródło
Miejsce powyżej jeziora Świętajno
Współrzędne

53°27′44″N 21°25′52″E/53,462222 21,431111

Ujście
Recypient Narew
Miejsce

16 km powyżej Ostrołęki

Współrzędne

53°10′04″N 21°42′11″E/53,167778 21,703056

Położenie na mapie powiatu ostrołęckiego
Mapa konturowa powiatu ostrołęckiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Rzeka Szkwa w Rozogach

Szkwa (Skwa, Rozoga) – niewielka rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Narwi o długości 103 km i powierzchni dorzecza 482 km².

Rzeka wypływa powyżej jeziora Świętajno, a do Narwi uchodzi 16 km powyżej Ostrołęki. Płynie z Pojezierza Mazurskiego na Nizinę Północnomazowiecką, w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Na rzece jest kilka jazów, które podnoszą poziom wody aż o 1,5 m, m.in. we wsi Tartak. Rzeka na większej długości jest uregulowana.

Powyżej jeziora nie jest używana żadna nazwa, do Rozóg rzeka nazywana jest Rozogą, poniżej, aż do ujścia do Narwi nazywana jest Szkwą. Jednak używanie obu nazw może mylić, gdyż kilka kilometrów na zachód płynie równolegle inna Rozoga.

Główne dopływy: Piasutna, Wilamowski Rów.

Ważniejsze miejscowości nad Szkwą: Kolonia, Długi Borek, Rozogi, Grądzkie, Tartak, Szafranki, Brzozowa, Dąbrówka, Gąski, Szkwa, Lipniki (dzielnica Struga).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]