Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Siedziba

Kędzierzyn-Koźle

Adres

ul. Baczyńskiego 1
47-200 Kędzierzyn-Koźle

Data powołania

13 czerwca 1980

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

katowicka

Diecezja

opolska

Dekanat

Koźle

Kościół

Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu

Proboszcz

ks. Jerzy Tomeczek

Wezwanie

NMP Królowej Świata

Wspomnienie liturgiczne

22 sierpnia

Położenie na mapie Kędzierzyna-Koźla
Mapa konturowa Kędzierzyna-Koźla, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
Mapa konturowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu”
Ziemia50°21′07,8″N 18°07′25,2″E/50,352167 18,123667
Strona internetowa

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźluparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Koźle diecezji opolskiej w metropolii katowickiej. Erygowana w 1980. Kościół parafialny zbudowany w latach 1957–1960. Mieści się przy ulicy Baczyńskiego 1, w dzielnicy Rogi, będącej częścią Kędzierzyna-Koźla[1].

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Lista proboszczów parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu
Okres Proboszcz
1980–2015 ks. Marian Jerzy Pleśniak
2015– ks. Jerzy Tomeczek[2]

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Nawa główna kościoła

Początkowo mieszkańcy dzielnicy Koźle-Rogi, przed utworzeniem obecnej parafii należeli terytorialnie do sąsiedniej parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, powołanej znacznie wcześniej. Pod koniec XIX wieku na terenie obecnej parafii zbudowano niewielką kaplicę cmentarną, a przy niej postawiono w 1890 kamienny krzyż z napisem „Dar sołectwa Rogi, przedmieścia Rogów i Rybarzy 1890”[3]. Posługę duchową dla mieszkańców osiedla Koźle-Rogi sprawowali wówczas duszpasterze macierzystej parafii z Koźla.

Już w połowie lat 30. XX wieku z inicjatywy księdza dziekana Johannesa Breitkopfa podjęto pierwsze próby wybudowania kościoła na terenie Rogów[4]. Wyznaczono wówczas teren pod budowę świątyni, ale zajęcie go przez wojskową kolumnę saperską uniemożliwiło rozpoczęcie budowy[4]. Po II wojnie światowej stanowisko władz państwowych początkowo uniemożliwiało budowę świątyni i powstanie tam parafii.

W miarę osiedlania się ludności, związanej w dużej mierze z rozwojem przemysłu, głównie stoczniowego, zaistniała potrzeba budowy na osiedlu kościoła i utworzenia samodzielnej parafii. Kolejne próby budowy kościoła podjęto pod koniec lat 50. XX wieku, szczególnie w czasach, gdy w parafii macierzystej w Koźlu proboszczem był: ks. Dominik Pyka[5]. Z jego inicjatywy, po uzyskaniu w 1957 pozwolenia na budowę[5] oraz uzbieraniu funduszy i dodatkowym dofinansowaniu, w czasach kiedy proboszczem był jego następca ks. Ludwik Rutyna i zgodzie władz państwowych wybudowano w latach 1958–1960, dwukondygnacyjny kościół-rotundę pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, którą konsekrował 29 czerwca 1960 biskup Henryk Grzondziel[6][7]. W dolnej części wybudowanego kościoła znajdowało się mieszkanie dla proboszcza, w późniejszych latach wybudowano na terenie parafii osobną plebanię[6].

Liczne próby utworzenia samodzielnej parafii doszły szczęśliwie do końca, w momencie kiedy w 1977 biskupem opolskim został Alfons Nossol. Ostatecznie 13 czerwca 1980 erygowano w Koźlu-Rogach parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, wyodrębnioną z parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, a ks. Marian Jerzy Pleśniak został jej pierwszym proboszczem[5]. Parafia liczy około 1000 wiernych.

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Gazetka parafialna[edytuj | edytuj kod]

Gazetka parafialna o nazwie „Gazetka parafialna Parafia NMP Królowej Świata Kędzierzyn-Koźle (Rogi) ul. Baczyńskiego 1” ukazuje się od 2016, jako czterostronicowy tygodnik (formatu A5), w którym m.in. poza krótkimi rozważaniami duszpasterskimi dotyczącymi niedzielnej Ewangelii, znajdują się informacje o tygodniowym porządku nabożeństw i mszy świętych wraz z poleconymi intencjami oraz pozostałe informacje parafialne.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Kędzierzyn-Koźle[1]
    • dzielnica Rogi, ulice: Baczyńskiego, Błękitna, Bukowa, Dutki, Główna, Kamienna, Kosynierów, Lasoki, Łąkowa, Polskich Noblistów, Ptasia, Rajska, Rybarze, Stawowa, Stoczniowców, Sucharskiego, Wodna, Zacisze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu (mapa 1:6000) [online], pl.mapy.cz [dostęp 2018-12-30].
  2. Zmiany w 2015 roku, [w:] Diecezja opolska [online], diecezja.opole.pl [zarchiwizowane z adresu 2018-12-30].
  3. Gröger i Jureczko 2004 ↓, s. 64–65.
  4. a b Gröger i Jureczko 2004 ↓, s. 66.
  5. a b c d Andrzej Kerner, Panorama parafii. Pw. NMP Królowej Świata w Koźlu Rogach. Kościół tonący w zieleni. (PDF), „Gość Niedzielny”, Nr 27/274, Opole, 3 lipca 2005, VIII [zarchiwizowane z adresu 2018-12-30].
  6. a b Gröger i Jureczko 2004 ↓, s. 109.
  7. Kędzierzyn-Koźle, ul. Baczyńskiego Krzysztofa Kamila. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata [online], fotopolska.eu [dostęp 2018-12-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Josef Gröger, Grzegorz Jureczko, Kościoły, klasztory i kaplice miasta i dawnej twierdzy Koźle, Heilbad Heiligenstadt 2004, ISBN 3-935330-15-4, OCLC 749650067.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]