Przejdź do zawartości

Parafia Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Parafia pw. Opatrzności Bożej
w Kuźnicy Białostockiej
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Kuźnica

Adres

Plac Tysiąclecia 15
16-123 Kuźnica

Data powołania

1601-1602

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

białostocka

Dekanat

Sokółka

Kościół

Opatrzności Bożej

Filie

Kaplica w Kowalach
Kaplica w Saczkowcach

Proboszcz

wakat

Wezwanie

Opatrzności Bożej

Położenie na mapie gminy Kuźnica
Mapa konturowa gminy Kuźnica, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiej”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiej”
Położenie na mapie powiatu sokólskiego
Mapa konturowa powiatu sokólskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiej”
Ziemia53°30′52″N 23°38′47″E/53,514444 23,646389

Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy Białostockiejrzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Sokółka, archidiecezji białostockiej, metropolii białostockiej[1].

Historia parafii

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół był świątynią filialną parafii Odelsk. Samodzielna parafia powstała w latach 1601-1602. Nowy kościół zbudowany w latach 1860-1864 został poświęcony w 1864 r. i jest do dziś świątynią parafii[1].

Miejsca święte

[edytuj | edytuj kod]
Kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy

Pierwszy kościół został zbudowany w 1545 r. przy wsparciu króla Zygmunta Stary. Na początku XIX w. parafianie kuźniccy chcieli zbudować kościół murowany. Nie zdołano zrealizować tych zamiarów i zbudowano kolejny kościół drewniany (przed 1820 r.). W latach 1860-1864, dzięki staraniom ks. Adama Pisanki, wystawiono dwuwieżową, murowaną świątynię z detalami ostrołukowymi. Była to jedna z pierwszych na Białostocczyźnie świątyń w stylu neogotyckim. 15 grudnia 1864 r. kościół został poświęcony przez dziekana grodzieńskiego ks. Aleksandra Gintowta. Podczas II wojny światowej kościół został zniszczony. Z ruin podźwignął go ks. Jan Malinowski wraz z parafianami. Gruntowny remont przeprowadził w latach 1994-1997 ks. Konstanty Andrzejewicz, kiedy wykonano m.in. żelbetowe sklepienia, nowy dach i tynki. Zadbano też o nowy wystrój świątyni. W latach 1984-1988 ten sam proboszcz wybudował murowaną plebanię[1].

Kościoły filialne i kaplice
  • Kaplica wiejska w Kowalach
  • Kaplica wiejska w Saczkowcach
Cmentarz grzebalny

Położony 500 m od kościoła, powiększony w 1921 r., pow. 2,242 ha.

Obszar parafii

[edytuj | edytuj kod]

W granicach parafii znajdują się miejscowości:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]