Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Sopoćkinie

Adres

вул. Тэалінская 45, г.п. Сапоцкін

Data powołania

27 kwietnia 1789

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

grodzieńska

Dekanat

Sopoćkinie

kościół

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
św. Jozafat Kuncewicz

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia, 12 listopada

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach”
Ziemia53°49′48,1″N 23°38′44,1″E/53,830028 23,645583

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Sopoćkiniach, w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Sopoćkinie, na Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół w Sopoćkiniach ufundował w 1612 Jan Wołłowicz. Nosił on wezwanie Matki Bożej Wniebowziętej i był kościołem filialnym parafii w Hoży.

Parafia w Sopoćkiniach została erygowana 27 kwietnia 1789. 22 lutego 1879 kościół i parafia zostały zamknięte przez władze carskie. Parafia ponownie erygowana 15 lutego 1905 przez papieża Piusa X, w wyniku ukazu tolerancyjnego cesarza Mikołaja II. Kościół, będący od 1890 własnością klasztoru mniszek prawosławnych, nie został zwrócony. Katolicy mogli wybudować małą kaplicę przy cmentarzu parafialnym. Kościół powrócił do katolików 15 sierpnia 1916.

Od 1925 parafia należała do diecezji łomżyńskiej. Podczas II wojny światowej kościół został uszkodzony w wyniku działań wojennych prowadzonych zarówno przez Armię Czerwoną jak i Wehrmacht.

W Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich parafia działała do śmierci proboszcza ks. Józefa Nowosadki w 1965. W późniejszych latach parafianie bronili kościoła przed zamknięciem i w 1970 wywalczyli zgodę na dojazd do Sopoćkin księży z okolicznych parafii. Kolejny proboszcz, ks. Witold Lozowicki, został mianowany 1 lipca 1984. W dniach 4 – 6 listopada 1988 parafię odwiedził biskup pomocniczy łomżyński Edward Samsel (parafia do 1991 de iure nadal należała do diecezji łomżyńskiej).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]