Park Narodowy Bandai-Asahi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bandai-Asahi
Położenie Honsiu, Japonia
Data utworzenia 5 września 1950
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Bandai-Asahi
Bandai-Asahi
Ziemia37°49′35″N 139°44′30″E/37,826389 139,741667
Strona internetowa parku

Park Narodowy Bandai-Asahi (jap. 磐梯朝日国立公園 Bandai Asahi Kokuritsu Kōen?)japoński park narodowy, który został utworzony 5 września 1950 r. i obejmuje ochroną fragmenty łańcuchów górskich Echigo i Ōu w północno-środkowej części wyspy Honsiu, przede wszystkim w regionie Tohoku oraz częściowo w regionie Chubu.

Park, którego powierzchnia wynosi 1 870,41 km², składa się z trzech oddzielnych części. Pierwsza z nich, położona w prefekturze Fukushima oraz w południowo-wschodnim krańcu prefektury Yamagata zawiera w swych granicach przyrodę południowego fragmentu Gór Ōu z najwyższym wzniesieniem na terenie parku, wulkanem Bandai (Bandai-san), osiągającym 1819 m n.p.m. Jego erupcja w 1888 r. doprowadziła do powstania pięciu, położonych na północ od niego wulkanicznych jezior zwanych Goshiki, czy też Pięć Kolorowych Jezior, z których największe to Hibara. Z kolei na południe od wulkanu Bandai znajduje się Inawashiro, które jest czwartym pod względem powierzchni, a także czwartym najwyżej położonym jeziorem Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dwie pozostałe, blisko siebie położone części parku Bandai-Asahi obejmują ochroną przyrodę Gór Echigo. Ta położona bardziej na północ, znajdująca się w większości w prefekturze Yamagata, zawiera w swych granicach m.in. dwa z trzech szczytów, wchodzących w skład świętych dla shintō Trzech Gór Dewa, tj. Gassan (1984 m n.p.m.) oraz Yudono (1504 m n.p.m.). W położonej bardziej na południe trzeciej części parku, głównie na terenie prefektury Niigata, znajduje się najwyższy szczyt Gór Echigo Naeba (Naeba-san), osiągający 2145 m n.p.m.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]