Park Parkitka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Parkitka
Państwo  Polska
Miejscowość Częstochowa
Dzielnica Częstochówka-Parkitka
Powierzchnia 1,8 ha
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa lokalizacyjna Częstochowy
Park Parkitka
Park Parkitka
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Park Parkitka
Park Parkitka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Parkitka
Park Parkitka
Ziemia50°49′25,1″N 19°05′30,9″E/50,823639 19,091917

Park Parkitka – park miejski w Częstochowie, w dzielnicy Częstochówka-Parkitka, powstały w 2002 roku i zajmujący powierzchnię 1,8 ha[1].

Park powstał na terenach, które miasto wywłaszczało pod budowę osiedla w latach 1980. Na terenie obecnego parku zaplanowano m.in. przychodnię. Pomimo wybudowania osiedla, nie zrealizowano części zaplanowanej infrastruktury towarzyszącej, a niektóre grunty przez prawie 10 lat były wykorzystywane jako dzikie wysypisko śmieci. W 1998 roku na terenie między ul. Bialską a ul. Okulickiego zaplanowano zbudować park dzielnicowy z huśtawkami, boiskami i fontanną. Do realizacji inwestycji przystąpiono w 1999 roku, ale wobec protestu jednego z wywłaszczonych właścicieli wojewoda unieważnił decyzję prezydenta Częstochowy o budowie parku jako niezgodną z miejscowym planem zagospodarowania i niezgodną z celem wywłaszczenia. Rok później dla terenu uchwalono nowy plan zagospodarowania terenu. Pomimo trudności prawnych park rekreacyjny został oddany do użytku w 2002 roku[2].

Równolegle toczyły się procesy sądowe, w jednym z nich w 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że grunt nie został zagospodarowany w ciągu siedmiu lat od wywłaszczenia, a pierwotny plan zagospodarowania terenu uchylono. Na podstawie tego wyroku w 2011 roku starostwo powiatowe w Kłobucku wydało decyzję o zwrocie jednej z działek skarżącemu. W efekcie na początku 2014 roku 3635 m² parku znajdowało się w prywatnych rękach. Miasto oszacowało, że odkupienie ziemi od pozostałych wywłaszczonych właścicieli kosztowałoby co najmniej 4 mln zł. W tym samym roku drugi z byłych właścicieli odzyskał ponad 2600 m² gruntu na terenie parku, którym są trzy wąskie działki tnące park na kawałki (np. jedna o wymiarach 14 x 140 m) i zaczął grodzić ziemię, domagać się wycięcia nasadzonych przez miasto ozdobnych krzewów, usunięcia elementów placu zabaw i kostki na ścieżkach oraz wytoczył proces o bezumowne korzystanie z własności. Do połowy 2015 roku miasto usunęło z jego gruntu przyrządy z placu zabaw i kostkę z alejek[2].

Przeciwko dezintegracji parku zaprotestowali mieszkańcy dzielnicy. Władze miasta zapewniły o swoich staraniach na rzecz zachowania parku. Miejscowe studium zagospodarowania określa tereny parku jako tereny zieleni urządzonej. Wobec zaistniałej sytuacji zarząd miasta zlecił przygotowanie koncepcji urządzenia parku na bezspornych gruntach miejskich, wystąpił też aby w sierpniu 2015 roku radni podjęli temat przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwi zabudowę terenów parku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Haładyj: Więcej zieleni w mieście: Nowy park na Wrzosowiaku i promenada śródmiejska (pol.). Gazeta.pl Częstochowa, 2012-11-29. [dostęp 2012-12-02].
  2. a b Marek Mamoń: Mieszkańcy: Zamiast parku na Parkitce będą bloki? Miasto: Nie dopuścimy do tego (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-07-27. [dostęp 2015-07-28].
  3. Mieszkańcy Parkitki walczą o przyszłość parku. Założyli nawet fanpage na FB (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-07-28. [dostęp 2015-07-28].