Park Regionalny Wogezów Północnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parc naturel régional des Vosges du Nord
Logo parku
Logo parku
{{{Opis_zdjęcia}}}
Siedziba parku w La Petite-Pierre
Mezoregion Wogezy Północne
Data utworzenia 14 lutego 1976
Powierzchnia 1 220 km²
Liczba rezerwatów 1
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Parc naturel régional des Vosges du Nord
Parc naturel régional des Vosges du Nord
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Parc naturel régional des Vosges du Nord
Parc naturel régional des Vosges du Nord
Ziemia 49,03066°N 7,53388°E/49,030664 7,533875
Oficjalna strona

Park Regionalny Wogezów Północnych (fr. Parc naturel régional des Vosges du Nord) jest jednym z 48 takich parków znajdujących się na terenie Francji na terenie Alzacji i Lotaryngii. Powstał w 1976 r. z inicjatywy dr. Alfreda Westphala, który został pierwszym przewodniczącym zarządu parku (Sycoparc – fr. Syndicat de coopération pour le Parc). W 1989 r. park stał się jednocześnie rezerwatem biosfery UNESCO, rozszerzonym o niemiecki Las Palatyński w 1998 r. Powierzchnia parku wynosi 1 220 km²; jest to obszar względnie słabo zaludniony.

Terytorium parku jest silnie zalesione, dominują zespoły buczyn, dąbrów, lasów mieszanych z dodatkiem lasów iglastych, olsów i in. Około 60% lasów należy do państwa (przy 10% w skali całej Francji). Środowiska leśne ubogacają liczne formacje skalne, łąki, bagniska, rzeki i stawy. Wśród bogatej fauny parku znajdują się rysie, żbiki, kilka gatunków dzięciołów, sokoły wędrowne, nietoperze, salamandry, kuny leśne i in.

Na terenie parku wyróżnia się podgórze (piémont) na wschodzie, znane z uprawy winorośli i sadów, lasy porastające góry niskie (o wysokościach względnych dochodzących do 300 m.) z charakterystycznymi formacjami skalnymi i rolniczą wysoczyznę na zachodzie.

Teren parku jest atrakcyjny turystycznie. Oprócz atrakcji przyrodniczych gości przyciągają liczne zamki, zabytkowe miasteczka i wsie oraz tradycyjna kultura alzacka.

Linki zewnętrzne[edytuj]