Las Palatynacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Las Palatynacki
Ilustracja
Kalmit
Kontynent Europa
Państwo  Niemcy
Najwyższy szczyt Kalmit (673 m n.p.m.)
Powierzchnia 1589 km²
Sąsiednie pasma Wogezy Północne
Mapa pasma górskiego
Obszar Lasu Palatynackiego wraz z Wogezami Północnymi
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Las Palatynacki
Las Palatynacki
49,29°N 7,88°E/49,290000 7,875000

Las Palatynacki[1] (lub Las Palatyński, niem. Pfälzerwald) – pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech w Palatynacie Reńskim, na południowy wschód od miasta Kaiserslautern.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Las Palatynacki dzieli się standardowo na cztery części: północną, środkową, wschodni, najwyższy Haardt i południową Wosgowię. Najwyższym szczytem Lasu Palatynackiego jest Kalmit, wznoszący się 673 m n.p.m. dominując 500 m nad Niziną Górnoreńską. Od południa łączy się z Wogezami Północnymi, tworząc z nimi jeden system górski, sztucznie dzielony według granicy politycznej.

Tereny Lasu Palatynackiego są chronione przez park krajobrazowy o obszarze 1771 km², który razem z francuskim Regionalnym Parkiem Przyrody Wogezów Północnych tworzy rezerwat biosfery UNESCO o łącznej powierzchni 3105 km²[2].

Jest to region gęsto zalesiony (największy zwarty obszar leśny Niemiec) i względnie słabo zaludniony (89 os./km²). Około 80% terenu gór pokrywają lasy; na wschodnich stokach intensywnie rozwinięta uprawa winorośli. Las Palatynacki jest jednym z nielicznych miejsc w Europie Zachodniej, gdzie żyją rysie[3].

Obszar atrakcyjny turystycznie; występują liczne formacje skalne i zabytki. Góry, wraz z Alzacją są terenem o największym zagęszczeniu zamków obronnych na świecie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Nazewnictwo Geograficzne Świata. Zeszyt 12. Europa, Część II, Wyd. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2010, s.156 [1]
  2. Vosges du Nord-Pfälzerwald UNESCO, strona oficjalna
  3. Juri, un lynx lâché dans le Palatinat, fréquente les Vosges du Nord PNR Vosges du Nord

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Kondracki, W sprawie fizycznogeograficznego podziału Europy w klasyfikacji dziesiętnej, „Przegląd Geograficzny” tom XXXVII, z. 3, 1965, s. 539–547.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]