Parliament Square

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parliament Square, 2005
Protesty antyrządowe na Parliament Square, 2003

Parliament Square – plac w centralnym Londynie (Anglia), przy Pałacu Westminsterskim w City of Westminster. Jest otwartym zielonym terenem, na którym znajdują się posągi mężów stanu. Stanowi również miejsce wieców i protestów, oraz atrakcję turystyczną. Symbolicznie Parliament Square przedstawia cztery siły w państwie: władzę ustawodawczą na wschodzie (Pałac Westminsterski), władzę wykonawczą na północy (Whitehall), wymiar sprawiedliwości na zachodzie (Supreme Court) i Kościół na południu (Opactwo Westminsterskie).

Na obszarze, który obecnie stanowi Parliament Square niegdyś znajdował się cmentarz przyległy do kościoła św. Małgorzaty i budynki mieszkalne. Na początku 1780 roku budynki zostały rozebrane, cmentarz usunięty i posiano trawę. Po pożarze w 1834 roku, kiedy ogień strawił średniowieczny Pałac Westminsterski, architekt Sir Charles Barry wygrał konkurs na projekt nowego pałacu. Neogotycki Pałac został ukończony w 1852 roku, a w 1858 roku stanęła wieża, znana jako Big Ben. Parliament Square został założony w 1868 roku, również według projektu Barry'ego[1].

W 1996 roku Parliament Square został wpisany na listę zabytków[1].

Wschodnia część placu, leżąca naprzeciw kluczowego wejścia do Pałacu Westminsterskiego, jest najpopularniejszym miejscem protestów przeciwko działaniom i zaniechaniom rządu. W tym miejscu Brian Haw, angielski działacz pokojowy, protestował przez 10 lat przeciwko udziałowi wojsk brytyjskich w wojnie w Iraku[2].

Wśród osobistości, których posągi umieszczono na Parliament Square znajdują się[3]:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Parliament Square – History (ang.). Greater London Authority. [dostęp 25.01.2012].
  2. Ten years of Brian Haw Parliament Square Westminster protest (ang.). London 24, 02.06.2011. [dostęp 25.01.2012].
  3. Parliament Square – Statues (ang.). Greater London Authority. [dostęp 25.01.2012].