Parlophone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parlophone
logo
Holding

Carl Lindström A.G.
(1896-1926)
Columbia Graphophone Company
(1926-1931)
EMI Group Limited
(1931-2012)
Universal Music Group
(2012-2013)
Warner Music Group
(od 2014)

Rok powstania

1896

Założyciel

Carl Lindström

Dystrybucja

Warner Bros. Records (USA), WEA International Inc. (świat)

Gatunki

różne

Siedziba

Wielka Brytania

Kraj pochodzenia

Niemcy

Strona internetowa

Parlophone Records, Ltd – wytwórnia płytowa, założona w Niemczech, w 1896 roku, przez Carl Lindström Company (początkowo jako Parlophon)[1]. W 1923 utworzona została jej brytyjska filia Parlophone, a w 1927 wytwórnia stała się własnością Columbia Graphophone Company, późniejszej EMI.

Znak firmowy wytwórni – ₤ – nie oznacza brytyjskiego funta, ale niemieckie L, pochodzące od nazwiska Lindström.

Pod skrzydłami EMI, Parlophone miała opinię głównie wytwórni jazzowej. Osiągała jednak sporadyczne sukcesy. Przełom nastąpił w 1962 roku, kiedy wytwórnia, kierowana od 1955 roku przez George'a Martina, podpisała umowę z nowym, brytyjskim zespołem rockowym The Beatles, odrzucanym poprzednio przez inne wytwórnie. Ich błyskawiczna kariera i miliony sprzedanych płyt, sprawiły, że Parlophone stała się jedną z najbardziej znanych i dochodowych wytwórni płytowych na świecie.

Od czasu sukcesu Beatlesów, wielu artystów zdecydowało się nagrywać swoje płyty właśnie w tej wytwórni. Byli to m.in. The Hollies, Simon Dupree and the Big Sound, Queen, The Easybeats i The Church. Obecnie Parlophone skupia takich muzyków jak: Siobhán Donaghy, Athlete, Supergrass, Radiohead, Babyshambles, Coldplay, Beverley Knight, Jamelia, Kylie Minogue, Pet Shop Boys, Blur, All Saints, Gorillaz, The Divine Comedy i Lily Allen.

W wyniku zakupu od EMI Music przez Warner Music Group z dnia 1 lipca 2013 sukcesywnie lokalne oddziały zmieniły nazwę na Parlophone.

W wyniku przejęcia EMI Music przez Warner Music, Parlophone Music Poland funkcjonował do końca roku 2013. Od 1 stycznia 2014 Parlophon Music Poland oraz Pomaton EMI przestały istnieć, wszyscy artyści oraz biurowiec przy Osmańskiej 11 w Warszawie został przejęty oraz funkcjonuje pod nazwą Warner Music Poland.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Parlophone.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Single Parlophone.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]