Przejdź do zawartości

Parsowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parsyjska ceremonia ślubna, 1905

Parsowie lub Indyjscy zaratusztrianiegrupa etniczna wywodząca się od starożytnych Persów, wyznająca zaratusztrianizm[1], zamieszkująca przede wszystkim Indie (Bombaj – około 69 tysięcy).

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz St. Mary's , Wandsworth, Posąg Zaratusztriańskiego ognia

Liczne skupiska Parsów zamieszkują także Europę (przede wszystkim Londyn – około 4 tys. osób), a także Stany Zjednoczone. Przy nasilającej się asymilacji i emigracji jej udział procentowy w społeczeństwie Indii spada. W Iranie współczesnym żyje mniej niż 30 tys. zaratusztrian – grupy, z której wywodzą się Parsowie. Parsowie są potomkami grupy około 120 tys. Persów, która w VIII wieku uciekła przed muzułmańskim prześladowaniem z Persji i osiedliła się na terenach Gudźaratu w Indiach. Rozwój grupy nastąpił, kiedy na początku XIX wieku stali się pośrednikami w handlu przy Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Tradycyjnym językiem Parsów jest język awestyjski z księgi Awesta, czyli świętego zbioru tekstów – jednak znajomość jego jest znikoma i ogranicza się do liturgii religijnej. Współcześni Parsowie posługują się więc gudźarati lub coraz częściej angielskim.

Najbardziej znanymi Parsami byli Freddie Mercury (właściwie: Farrokh Bulsara) i Jamsetji Tata, założyciel Tata Group.

Parsowie w sztuce[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Parsowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parsowie, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-07-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]