Pasaż Grunwaldzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pasaż Grunwaldzki
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Typ budynku

centrum handlowe

Kondygnacje

3

Rozpoczęcie budowy

2005

Ukończenie budowy

2007

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pasaż Grunwaldzki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pasaż Grunwaldzki”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pasaż Grunwaldzki”
Ziemia51°06′44″N 17°03′35″E/51,112222 17,059722
Pasaż Grunwaldzki – wejście główne
Pasaż Grunwaldzki

Pasaż Grunwaldzki – centrum handlowo-rozrywkowe z parkingiem wielopoziomowym oraz multipleksem, przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Inwestorem jest firma Echo Investment S.A. Kompleks otwarto 4 kwietnia 2007 o godzinie 7:00, jednak niedługo po tym – około godziny 10 – pasaż został zamknięty przez inspektorów „z powodów technicznych”. W rzeczywistości właściciel nie otrzymał pozwolenia od inspekcji budowlanej, o czym wiedział już wcześniej. Ponieważ sklep i tak otwarto, firma zajmująca się budową zapłaciła prawie 340 tys. złotych kary[1]. Pasaż ponownie otwarto 21 kwietnia o godzinie 11:00.

Powierzchnia całkowita Pasażu wynosi ok. 130 tys. m², z czego najwięcej zajmują: elektromarket Saturn (5 tys. m²), C&A (2,4 tys. m²) i H&M (2,2 tys. m²). Oprócz wielu popularnych sieci sklepów obecnych w wielu centrach handlowych w Polsce, znajdują się tu firmy które otworzyły pierwszy sklep we Wrocławiu. Są to: Stradivarius, Oysho i Pull&Bear należące do hiszpańskiej grupy Inditex.

Okoliczności otwarcia w dniu 4 kwietnia 2007[edytuj | edytuj kod]

W chwili pierwszego otwarcia Pasażu na teren kompleksu weszło około 4 tysięcy klientów – osób, które oczekiwały w kolejce na otwarcie pasażu od godziny 21.30 poprzedniego dnia. Elektromarket Saturn został otwarty o godzinie 7.00, a cały kompleks dopiero o 9.00. O godzinie 9.30 z bliżej nieokreślonych przyczyn, którymi później okazał się brak zezwolenia na użytkowanie obiektu, personel Pasażu poinformował o zamknięciu budynku i konieczności jego opuszczenia. Wstrzymano również możliwość wstępu na teren obiektu. Pomimo deklaracji o zamknięciu Pasażu o godzinie 10.00, wszyscy klienci zostali obsłużeni do godziny 11.00, po czym ochrona ogłosiła całkowite zamknięcie kompleksu wywołując konsternację i dezorientację wśród nowo przybyłych osób.

Otwarcie Pasażu spowodowało paraliż komunikacyjny miasta Wrocławia, w tym arterii komunikacyjnej łączącej Wrocław z drogą ekspresową na Warszawę. Związane było to ze zmianą organizacji ruchu drogowego na nowo otwartym Rondzie Reagana.

Ogół okoliczności otwarcia Pasażu wywołał kontrowersje nagłośnione m.in. przez lokalne media oraz żywą reakcję konkurencji (billboardy Galerii Dominikańskiej „U nas wrota są zawsze otwarte” nawiązujące do kampanii Pasażu „Wrota otwarte”; internetowy serwis Allegro.pl, jeszcze w dzień niefortunnego otwarcia wziął udział w tej akcji: przed głównym, zamkniętym już wejściem stał transparent „Tu już zamknięte, na Allegro.pl czynne całą dobę”) i najemców. Market Saturn rozwiesił w mieście reklamy przedstawiające kobietę krzyczącą „A właśnie, że się nie zamknę!!!” i podpis „!!!SATURNOWYM ZAMYKACZOM MÓWIMY NIE!!!”[potrzebny przypis].

Pasaż Grunwaldzki w liczbach[edytuj | edytuj kod]

  • 200 sklepów
  • 1400 miejsc parkingowych
  • 11 sal kinowych, które pomieszczą 2600 widzów (Multikino)
  • 300 mln zł – przybliżony koszt budowy
  • 130 000 m² – powierzchnia pasażu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.eurobuild.pl/pl Archiwum wiadomości

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]